Baigėsi nacionalinės civilinės saugos pratybos

Data

2019 10 04

Įvertinimas
0
Spaudos konferencija_VRM.jpg

Šiandien Vidaus reikalų ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje apžvelgtos pasibaigusios keturias dienas trukusios valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos, pateikti pirminiai pratybų vertinimai.  

Pasak vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, pirmą kartą surengtos tokio didelio masto nacionalinės pratybos buvo skirtos patikrinti ir įvertinti atsakingų valstybės institucijų pasirengimą reaguoti į branduolinį ar radiologinį incidentą Baltarusijos atominėje elektrinėje.

„Šiomis nacionalinėmis pratybomis visuomenei norėjome aiškiai parodyti, kad žmonių saugumas ir sveikata – valstybės prioritetas. Turime būti pasirengę laiku perspėti gyventojus apie galimą branduolinę ar radiologinę nelaimę realaus scenarijaus atveju, o visos atsakingos tarnybos – laiku ir sklandžiai suteikti pagalbą gyventojams“, – sako vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.

Pirmąją pratybų dieną buvo tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema – įjungtos sirenos, išsiųsti trumpieji pranešimai į mobiliuosius telefonus. Iš viso pratybų teritorijoje perspėti 128 474 gyventojai, žinučių pasiekiamumas siekė maždaug 70 procentų. Šešiose savivaldybėse buvo aktyvuota 70 sirenų, iš jų 67 buvo aiškiai girdimos. 

Gyventojai, gavę žinutes, buvo raginami įsijungti LRT, išklausyti informaciją apie gresiančius pavojus ir kaip jiems pasirengti, kokių veiksmų turėtų imtis. 

„Įvykus avarijai, informacija apie užterštumą pirmąsias Aplinkos apsaugos agentūros matavimo stoteles pasiektų per 2 valandas. Tokių stotelių Baltarusijos pasienyje turime 14. Iš karto po to būtų teikiamos rekomendacijos gyventojams. Esminiai dalykai, kuriuos turime žinoti jau šiandien – išgirdus apie radiacinį pavojų svarbu eiti į vidų, likti viduje ir sekti informaciją“, – sakė Edgaras Geda, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas. 

Per pratybas Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centro (VESOC) vadu paskirtas Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pabrėžė visų tarnybų susitelkimą atlikti pavestas užduotis. 

„Kaip šių pratybų operacijų vadovas galiu atsakingai patikinti, kad visos tarnybos reagavo operatyviai ir tarpusavyje koordinavo veiksmus. Štai rengiantis radiacinei žvalgybai iš oro, radiologinė įranga pasieniečių sraigtasparnyje atsidūrė itin greitai. Įspūdis toks, kad tai ne pirmą kartą rengtos tokio pobūdžio pratybos“, – teigė Sveikatos apsaugos viceministras.

Valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybose intensyviausi veiksmai vyko spalio 2 ir 3 dienomis – buvo evakuojami žmonės (pratybose dalyvavę savanoriai statistai), vykdytas dezaktyvavimas, jodo profilaktika, radiacinė žvalgyba iš oro.