Dirbtinio intelekto priemonės gali prisidėti prie efektyvesnės kovos su prekyba žmonėmis
Vidaus reikalų ministerija, bendradarbiaudama su Policijos departamentu ir VšĮ „Ramintoja“, surengė konferenciją – kūrybines dirbtuves „Dirbtinis intelektas ir žmogus: kartu prieš prekybą žmonėmis“. Europos Sąjungos (ES) kovos su prekyba žmonėmis dienai paminėti skirtame renginyje aptartos šiuolaikinės kovos su prekyba žmonėmis priemonės.
„Dirbtinis intelektas gali reikšmingai padėti kovojant su šia globalia problema – suteikti naujų galimybių tiek prevencijos, tiek tyrimų srityse. Pasitelkdami dirbtinį intelektą ir naujas technologijas galime geriau išsiaiškinti potencialių prekybos žmonėmis aukų požymius bei pritaikyti prevenciją konkrečioms rizikos grupėms. Institucijoms svarbu dalintis pažangiais metodais, nes prekiautojai žmonėmis aktyviai veikia virtualioje erdvėje ir nuolat ieško palankių aplinkybių, pažeidžiamų visuomenės grupių narių“, – atidarydama konferenciją sakė vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek.
Konferencijoje dalyvavę ekspertai ir specialistai, kurių darbas susijęs su prekybos žmonėmis prevencija, tyrimais ir pagalba aukoms, turėjo galimybę dalyvauti praktinėse simuliacijose bei patyriminėje paskaitoje. Surengta ir diskusija, kurioje nagrinėta sėkminga prevencijos praktika, dirbtinio intelekto panaudojimas kovai su prekyba žmonėmis, žmogaus vaidmuo bei vertė šioje srityje ir naujos prekybos žmonėmis formos. Taip pat buvo aptarta, kaip efektyviausiai įtraukti jaunimą į prevencines programas ir kurie prevencijos metodai galėtų duoti didžiausią naudą visuomenei.
Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2023 m. nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis buvo pripažinta 15 asmenų (3 moterys ir 12 vyrų). Didžioji dalis – Lietuvos piliečiai, o taip pat Ukrainos, Venesuelos, Kirgizijos ir Uzbekijos (pastarieji nukentėję nuo prekybos žmonėmis darbui nežmoniškomis ir į vergiją panašiomis sąlygomis vairuojant vilkikus). Pagrindinės tapimo auka priežastys – aukos atžvilgiu panaudota apgaulė ir/arba pasinaudojimas jos pažeidžiamumu.
2023 m. su šiuo nusikaltimu susijusiose baudžiamosiose bylose nuteisti 23 asmenys (2 moterys ir 21 vyras), visi – Lietuvos piliečiai. Kompleksinė pagalba suteikta 280 nukentėjusių ar galėjusių nukentėti nuo prekybos žmonėmis asmenų.
Užsienio institucijos Lietuvos pastangas kovoje su prekyba žmonėmis vertina teigiamai. Nuosekliai vykdomas teisinio reglamentavimo šioje srityje tobulinimas, patvirtinti trys Kovos su prekyba žmonėmis veiksmų planai ir įgyvendinta virš 100 priemonių, padidintas pagalbos aukoms finansavimas. Įsteigta kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisija, sustiprintas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, veikia pagalbos aukoms ir prevencijai skirtos karštosios linijos, policijos „Virtualus patrulis“ aktyviai dalyvauja informuojant visuomenę, skelbia įspėjimus apie riziką internete ir teikia patarimus, kaip atpažinti galimus pavojus. Vidaus reikalų ministerija yra sukūrusi nuotolinę mokymo platformą, kurioje sukaupta prevencinė medžiaga specialistams – https://pzmokymai.vrm.lt/.
Pastaraisiais metais prekyba žmonėmis tapo vienu pelningiausių organizuotų nusikaltimų. Apytikriais skaičiavimais, pasaulinis metinis pelnas iš prekybos žmonėmis siekia 29,4 mlrd. eurų. Pagrindinės vyraujančios prekybos žmonėmis formos ES – seksualinis išnaudojimas (51 proc.) ir priverstinis darbas (28 proc.). Daugiau nei pusė nukentėjusiųjų – moterys. Kas penkta auka – nepilnametis.
ES kasmet užregistruojama apie 7 tūkst. prekybos žmonėmis aukų. Tikėtina, kad tikrasis aukų skaičius yra daug didesnis nei rodo pateikti duomenys, nes daugelis aukų lieka neatpažintos.
Atnaujinimo data: 2024-10-16
Taip pat skaitykite:
Aktualūs civilinės saugos klausimai aptarti trijų Baltijos šalių susitikime
VRM: šalies savivaldybėms priedangų atnaujinimui pirmuoju etapu skiriama 12 mln. eurų
Aptartas NVO vaidmuo krizių valdyme, regionų stiprinime ir viešųjų paslaugų teikime
Lietuvos ir Moldovos vidaus reikalų ministrai aptarė bendradarbiavimą saugumo iššūkių kontekste