Estijoje buvo aptarti reikšmingi savivaldos ir regionų reformos klausimai

Data

2019 11 22

Įvertinimas
1
20191122_104012_red.jpg

Vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius Estijos Taageperos mieste susitiko su Baltijos šalių ministrais, atsakingais už regioninės politikos formavimą. 

Diskusijos, trukusios nuo ketvirtadienio iki penktadienio popietės, buvo suskirstytos pagal svarbiausias trims šalims regioninės politikos temas – prisitaikymo prie demografinių iššūkių, savivaldos ir regionų reformų aptarimo, verslo investicijų skatinimo regionuose bei pasirengimo proceso naujai 2021–2027 metų Europos Sąjungos finansinei perspektyvai. 

Anot T. Tamulevičiaus, yra sričių, kai mokomės mes, o yra tokių, kai kaimyninės šalys mokosi iš mūsų. 

„Pavyzdžiui, mes jau kalbame apie mūsų sprendimą išskirti sostinės regioną ir taip turėti geresnes savivaldybių kofinansavimo sąlygas, o mūsų kaimynai dar tik apie tai galvoja, bet kai vertinama paskirų savivaldybių teikiamų paslaugų kokybė, estai pasiekę daugiau, nors judama ta pačia kryptimi. Tokie susitikimai labai naudingi, galime dalytis patirtimi ir pasiteisinusiais sprendimais, aptarti ir įvertinti padarytas klaidas“, – susitikimo metu kalbėjo vidaus reikalų viceministras. 

Viceministro teigimu, tuštėjantys kaimai, sukurta per didelė infrastruktūra, prasta regioninių paslaugų kokybė, menkas savivaldybių bendradarbiavimas – visoms trims šalims vienodai opios problemos, tačiau yra pasirinkti skirtingi veikimo būdai. 

„Mūsų pasirinktas kelias panašus į latvių, kurie taip pat kaip ir suomiai galvoja, kaip sudaryti geresnes sąlygas regionams spręsti jų teritorijose iškilusias problemas. Estijos specifika šioje srityje kitokia, nes jų savivaldybės kur kas savarankiškesnės, jų savivaldos lygmens sprendimai labiau decentralizuoti nei mūsų šalyje. Bet abi kaimyninės šalys vis dar tvarko savo savivaldybių tinklą ir gyvena savivaldybių stambinimo nuotaikomis. Net tada, kai bus įgyvendinti visi planai, Lietuvoje savivaldybės turėtų išlikti vidutiniškai didžiausios“, – akcentavo viceministras.