>
2022-10-13

Kopenhagos forume – dėmesys ES vieningos migracijos ir prieglobsčio politikai

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius dalyvavo tarptautiniame Vokietijos, Baltijos ir Skandinavijos šalių forume, kuriame aptarė vieningos migracijos ir prieglobsčio politikos poreikį Europos Sąjungoje.

Viceministro A. Abramavičiaus teigimu, būtina pritaikyti ES teisę ir migracijos bei prieglobsčio politiką prie naujų realijų, ieškant pusiausvyros tarp asmenų teisės į prieglobstį ir nacionalinio bei visos Europos Sąjungos saugumo. Jis pabrėžė, jog sprendimų dėl neteisėtos migracijos suvaldymo ES lygiu laukiama jau daugiau nei metus.

„Hibridinė Baltarusijos režimo ataka prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą tęsiasi. Mes privalome turėti teisines ir praktines priemones apsiginti. Dabartinėje geopolitinėje situacijoje įprastos ES prieglobsčio ir migracijos taisyklės nebetinka. Mums reikia naujos politikos, antraip liksime itin pažeidžiami Rusijos ir Baltarusijos – šalių, kurios nežino, kas yra tarptautiniai įsipareigojimai“, – sakė viceministras A. Abramavičius.

Naujasis migracijos ir prieglobsčio paktas tapo nauju atspirties tašku tolesnėms diskusijoms. Pasak viceministro, siekiant vieningos migracijos politikos, svarbu atskirti įprastą migraciją nuo autoritarinių režimų kaip instrumento naudojamos migracijos politiniam spaudimui daryti. Jis pasveikino Europos Komisijos pastangas spręsti migracijos instrumentalizavimo klausimą, taikyti sankcijas transporto vežėjams, užsiimantiems neteisėtu migrantų gabenimu.

Viceministras susitikime pažymėjo, kad Lietuva negali pritarti nuolatiniam solidarumo mechanizmui su privalomomis kvotomis, apskaičiuojamomis pagal visiems vienodą formulę. Tai susiję ne tik su ribotais priėmimo pajėgumais, bet ir su kitais veiksniais, į kuriuos reikia atsižvelgti, pavyzdžiui – traukos veiksniu, kurį sukurtų nuolatinis mechanizmas. Tačiau viceministras pabrėžė, kad Lietuva atsakingai ir nuosekliai dalyvavo visose solidarumo programose, skirtose prieglobsčio prašytojų apgyvendinimui ir perkėlimui ir pagal pajėgumus tai darys toliau.