Krynicos ekonomikos forume – diskusijos apie europinės regioninės politikos ateitį

Data

2018 09 06

Įvertinimas
2
20180906_115153.jpg

Vidaus reikalų viceministras Arūnas Gražulis Krynicos (Lenkija) Ekonomikos forume diskutavo apie Europos Sąjungos (ES) sanglaudos politikos ateities perspektyvą ir Europos Komisijos (EK) ketinimą nuo 2020 metų mažinti paramą sparčiai išsivysčiusias šalis besivejančioms valstybėms narėms.

Dar vasaros pradžioje EK pateiktame būsimosios finansinės perspektyvos projekte buvo siūloma sanglaudos politikai 2021-2027 metų laikotarpiu skirti 11 proc. mažiau lėšų nei 2014-2020 metais.

Atskiroms valstybėms narėms šis sumažėjimas būtų labiau juntamas. Tarp daugiausiai galinčių prarasti yra Lietuva, kuriai paramą siūloma mažinti net 24 proc.

„Sanglaudos politikos, kaip ir daugelio kitų europinių politikų, įgyvendinimas Lietuvoje yra didelė sėkmės istorija – ar tai būtų konkurencingumo, ar gyvenimo kokybės ir energetikos efektyvumo projektai. Kalbant apie naują perspektyvą, manome, kad šis EK pasiūlymas labai komplikuos tolesnę sanglaudos politikos ateitį bei visos ES konkurencingumui ir darniai ateičiai svarbių iniciatyvų įgyvendinimą. Jei nepavyks pasiekti esminių pakeitimų, naujojoje finansinėje perspektyvoje itin nukentės sparčiausiai augančios po 2004 m. įstojusios valstybės narės, tarp kurių, be abejo, yra ir Lietuva“, – sakė viceministras A. Gražulis. 

Pasak viceministro, derybos dar tik prasidėjo, todėl veikiant kartu su panašioje padėtyje esančiomis valstybėmis narėmis yra nemažai galimybių galutinį sprendimą pakeisti.

Tokioms Lietuvos nuostatoms pritarė ir forumo diskusijose dalyvavę Lenkijos atstovai – ministrai, regionų vadovai. Lenkija, kaip sparčiai besivystanti ir ES bendrojo vidaus produkto vidurkį besivejanti ES valstybė narė, taip pat labai neigiamai vertina ES daugiametės finansinės perspektyvos pasiūlymą, pagal kurį jai parama sumažėtų, nors ne tiek daug kaip Lietuvai. 

Greta pagrindinės forumo dalies, viceministras A. Gražulis taip pat dalyvavo lygiagrečiai vykusiame jaunųjų Europos lyderių forume. Čia kartu su ekspertais iš JAV, Vokietijos, Lenkijos bei jaunimu iš visos ES bei Europos kaimynystės šalių diskutavo apie diplomatinius, ekonominius bei saugumo iššūkius, kylančius ketvirtosios pramonės revoliucijos kontekste bei jaunosios kartos vaidmenį ieškant atsako į juos.