Lietuvos regionai pristatys savo ekonominio vystymosi kryptis

Data

2018 03 15

Įvertinimas
1
IMG_0445.jpg

Darni ir tvari Lietuvos regionų plėtra bei regionų ekonominės specializacijos kryptys – tai svarbiausios temos, kuriomis kovo 15-16 dienomis diskutuos į Regioninės politikos pavasario forumą Palangoje susirinkę Europos Komisijos (EK) ir Europos regionų komiteto atstovai, 4 Lietuvos ministrai, daugiau nei 30 merų, taip pat verslininkai bei ekspertai iš kaimyninių šalių.

Forumo programą rasite ČIA.

Vidaus reikalų ministerijos organizuojamo forumo, šiemet skirto dalintis įžvalgomis ir diskutuoti apie naująją regioninę politiką Lietuvoje ir Europoje, metu bus pristatytos 9 Lietuvos regionų pateiktos ekonominės specializacijos kryptys. Kiekvienas regionas, išnaudodamas savo pranašumus, pateiks savo viziją, orientyrą į lyderystę konkrečioje srityje, kad galėtų pritraukti tikslingas investicijas, kurti specializuotas darbo vietas, atsižvelgiant į regiono specializaciją, rengti kvalifikuotus specialistus vietos profesinėse ir aukštojo mokslo įstaigose ir didinti gyventojų skaičių.

„Turime planuoti ateitį, įvertinti laukiančius iššūkius ir ieškoti geriausių priemonių ir sprendimų tvarios ir darnios regionų politikos įgyvendinimui. Jau padarytas didžiulis darbas – turime parengtą Baltąją knygą, regioninės politikos gaires, geriausių sprendimų ieškome pasitelkdami dialogą ne tik politiniame lygmenyje, bet ir įsiklausydami į savivaldą, į verslo atstovų idėjas ir lūkesčius, į Europos Komisijos lyderių ir kaimynų patarimus“, – teigia vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

Savo regiono viziją ir ekonominę specializaciją pristatys Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus regionai. 

Panevėžio regionas dalinasi ambicija tapti vienu stipriausių robotikos centrų Europos šiaurės – rytų regione.  Taip pat numatoma ekonominį vystymąsi vykdyti dar 5 svarbiomis kryptimis: transporto, pramonės ir logistikos, biotechnologijos, baldų ir tekstilės, maisto ir gėrimų, žemės ūkio ir gamtos išteklių.

Marijampolės regionas pristatys „4M“ viziją, kurioje numatyta, kad regionas prioritetą skirs tokioms sritims, kaip mokslas, mediena, metalas ir maistas, taip pat sieks modernizuoti paskutinių trijų sektorių gamybinius pajėgumus, numatomas ir gamybos procesų automatizavimas ir robotizavimas. Šios koncepcijos įgyvendinimas leistų regione sukurti virš 500 darbo vietų.

Svarbu pažymėti, kad 2017 metais Marijampolės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėjo kurtis strateginis investuotojas – Danijos kapitalo įmonė „Dovista“, kuri per artimiausius 10 metų Marijampolės LEZ planuoja investuoti per 100 mln. eurų ir sukurti 1000 darbo vietų. Tai būtų viena didžiausių užsienio investicijų Lietuvoje į apdirbamąją pramonę per pastaruosius du dešimtmečius.

Klaipėdos, arba mėlynosios ekonomikos, regionas prioritetą teiks inovacijoms ir skaitmenizavimui, sieks augimą skatinti tokiose srityse, kaip jūrinė ekonomika, bioekonomika, kūrybinė ir paslaugų ekonomika, pažangos pramonės ekonomika, darnus pakrančių ir jūsų turizmas bei inovatyvus ekologinis žemės ūkis. 

Šiaulių regiono užmojis  tapti išmaniosios gamybos regionu, kurio pagrindinės vystymosi kryptys be logistikos, metalo gaminių, baldų gamybos, bus ir finansų inžinerija, kasyba ir statybinių medžiagų gamyba.

Kaip vieną svarbiausių iš keturių ekonominės raidos krypčių Utenos regionas įvardija atominės energetikos pritaikymą ir sukurtos infrastruktūros panaudojimą.

Tvarią energetiką, žmogiškųjų išteklių rengimo sistemos kūrimą, architektūrą, taip pat inžineriją prioritetinėmis vystymosi kryptymis įvardija Telšių regionas.

Kauno regionas savo ekonominėje specializacijoje be pasikartojančių ir kituose regionuose raidos krypčių akcentuoja sveikatos priežiūrą ir sveikatos stiprinimą, technologijas bei kultūrines ir kūrybines industrijas.

Alytaus regionas viena esminių regiono ekonominio vystymosi sričių išskiria apdirbamąją gamybą bei su tuo susijusios teisinės bazės sureguliavimą, taip pat bitininkystės vystymą.

Paslaugų centrų kūrimą, interaktyvų turizmą, inovatyvią eksportuojančią gamybą ir paslaugas, taip pat miškininkystę prioritetais ekonominėje specializacijoje nurodė Tauragės regionas.

Forumo metu pristatytos regionų ekonominės specializacijos, tikimasi, prisidės prie regionų patrauklumo didinimo investuotojams, taip pat leis užtikrinti gyventojams kokybiškas gyvenimo sąlygas visos Lietuvos mastu, spręsti nedarbo lygio, demografijos problemas, taip pat paskatins augti ir lietuvių verslumo lygį.