Minima ES kovos su prekyba žmonėmis diena
Spalio 18 d. Vidaus reikalų ministerija kviečia paminėti Europos Sąjungos Kovos su prekyba žmonėmis dieną.
Prekyba žmonėmis yra nusikaltimas, kurio metu asmenys prieš jų valią išnaudojami įvairiems darbams ar paslaugoms, siekiant gauti ekonominės naudos. Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, išnaudojimas prekybai žmonėmis priverstiniam darbui kasmet atneša virš 236 mln. dolerių nelegalaus pelno.
Prekybos žmonėmis aukomis gali tapti moterys, vyrai, vaikai ir translyčiai asmenys. Eurostato duomenimis, kasmet Europos Sąjungoje išnaudojama apie 10 tūkst. žmonių. Iš jų, apie 60 proc. sudaro moterys ir mergaitės, 15 proc. – vaikai.
Seksualinis išnaudojimas, išnaudojimas priverstiniam darbui ar paslaugoms, priverstinis elgetavimas, priverstinė nusikalstama veikla, priverstinė santuoka, organų išėmimas – dažniausiai nustatomos šio sunkaus nusikaltimo formos.
Šio nusiklatimo sudėtį labai dažnai sudaro:
- Verbavimas. Tai pirmasis prekybos žmonėmis etapas. Prekiautojas nusitaiko į žmogų kaip į galimą auką. Verbuojama per neoficialius ir oficialius tinklus, naudojant asmeninius ryšius, socialinius tinklus ir internetines reklamas, taip pat per privačias įdarbinimo agentūras.
- Valios palenkimas. Antrasis etapas, kai prekiautojas žmonėmis asmeniui grasina arba naudoja jėgą, prievartą, pagrobia auką, sukčiauja, naudoja apgaulę, piktnaudžiauja galia arba aukos pažeidžiamumu ir kt.
- Išnaudojimas. Prekiautojas žmonėmis išnaudoja auką priverstiniam darbui, elgetavimui, nusikalstamoms veikoms, seksualiniam išnaudojimui, surogatinei motinystei, nelegaliam įvaikinimui, organų donorystei ir kitoms formoms.
Prekybą žmonėmis skatina politinis nestabilumas, pilietiniai neramumai, ginkluoti vidaus konfliktai, stichinės nelaimės, skurdas, priespauda, lyčių nelygybė ir smurtas prieš moteris, žmogaus teisių stoka ir (arba) ekonominių galimybių ar socialinių galimybių stoka.
Lietuvoje didelių pokyčių prekybos žmonėmis srityje nepastebima. Pastarąjį penkmetį vyrauja šios išnaudojimo formos: prekyba žmonėmis priverstiniam darbui, seksualiniam išnaudojimui, nusikalstamoms veikoms daryti. Prekybai žmonėmis išnaudojami ir vaikai.
2023 m. nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis buvo pripažinti 15 asmenų(3 moterys ir 12 vyrų): 10 asmenų Lietuvos Respublikos piliečiai, 2 asmenys Venesuelos piliečiai, 1 asmuo Ukrainos pilietis, 1 asmuo Kirgizijos pilietis ir 1 asmuo – Uzbekijos pilietis.
Prekybos žmonėmis kontekste, Lietuva yra tikslo, tranzito ir išteklių šalis. Pastebima, kad vis dažniau Lietuva tampa tikslo šalimi (šalis į kurią asmuo gabenamas išnaudoti). 54 proc. 2023 m. pradėtų ikiteisminių tyrimų tikslo šalimi buvo Lietuva. Taip pat LR piliečiai buvo išnaudoti Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Vokietijoje ir Belgijoje.
Pagrindinės tapimo auka priežastys – aukos atžvilgiu panaudota apgaulė ir/arba pasinaudota jos pažeidžiamumu
Prekybos žmonėmis pavyzdžiai:
https://www.youtube.com/watch?v=IZqhPXQukDM
Siekiant pagelbėti nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis valstybėse yra kuriamos sistemos, kurių pagalba valstybės institucijos ir pilietinės visuomeninės organizacijos bendradarbiauja, siekdamos nustatyti prekybos žmonėmis aukas ir užtikrinti, kad joms būtų teikiama tinkama parama.
Jei galėjote nukentėti ar nuketėjote nuo prekybos žmonėmis, kviečiame nedelsiant kreiptis į teisėsaugą tel. 112.
Vidaus reikalų ministerija 2024 m. patvirtino jau trečiąjį Kovos su prekyba žmonėmis 2024-2026 metų veiksmų planą. Jame numatyta 60 pačių įvairiausių priemonių. Plane numatyta didinti teisėsaugos pareigūnų, prokurorų ir teisėjų gebėjimą atpažinti prekybos žmonėmis atvejus bei efektyviai vykdyti baudžiamąjį persekiojimą. Dalis priemonių taip pat nukreipta į specialistų gebėjimų laiku ir tinkamai atpažinti prekybos žmonėmis aukas gerinimą bei į šioje srityje dirbančių žmonių gebėjimų atliepti aukų poreikius ir tikslingo nukreipimo, pagalbos suteikimo stiprinimą.
Daugiau informacijos apie priemones kovai su prekyba žmonėmis rasite čia: https://vrm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/viesasis-saugumas-1/kova-su-prekyba-zmonemis-1/
Atnaujinimo data: 2024-10-21
Taip pat skaitykite:
Aktualūs civilinės saugos klausimai aptarti trijų Baltijos šalių susitikime
VRM: šalies savivaldybėms priedangų atnaujinimui pirmuoju etapu skiriama 12 mln. eurų
Aptartas NVO vaidmuo krizių valdyme, regionų stiprinime ir viešųjų paslaugų teikime
Lietuvos ir Moldovos vidaus reikalų ministrai aptarė bendradarbiavimą saugumo iššūkių kontekste