Ministrai diskutuoja apie ES vidaus sienų kontrolę

Data

2017 10 13

Įvertinimas
0
received_10214509858890224.jpeg

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas Liuksemburge dalyvauja Europos Sąjungos (ES) teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdyje.

Ministrai aptarė ES pastarųjų  metų nuveiktus darbus bei ateities svarbiausias prioritetines kryptis ES teisingumo ir vidaus reikalų srityje. “Pastaraisiais metais ES susidūrė su dideliais iššūkiais dėl užplūdusių migracijos srautų bei per įvairias ES valstybes nusiritusių teroristinių išpuolių. Grėsmės ir iššūkiai visada mobilizuoja greitiems ir racionaliems sprendimams. Ne išimtis ir ES. Įvertinkime, ką mums pavyko pasiekti: šiandien sugebame daug efektyviau saugoti ES išorės sienas, nes turime pajėgesnę ES sienų ir pakrančių apsaugos tarnybą, vykdome visų ES sienas kertančių asmenų, įskaitant ir ES piliečių, sisteminius saugumo tikrinimus. Taip pat greitai turėsime sistemą, kuri leis registruoti ES išorės sienas kertančių trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir išvykimo duomenis. Dar daugiau, baigiame susitarti dėl sistemos, kuri taip pat leis atlikti be vizų į ES atvykstančių asmenų saugumo patikras prieš jiems atvykstant prie mūsų sienų. Reikia išlaikyti efektyvumą ir priimti reikiamus tolesnius sprendimus”, - pabrėžė ministras.

Ministrai taip pat aptarė Šengeno erdvės funkcionavimą bei Europos Komisijos naujas iniciatyvas ir pasiūlymus, kuriais siūloma ateityje nustatyti  terminus, leisiančius ilgiau tęsti patikrinimus prie Šengeno vidaus sienų, atsižvelgiant į  kintančias dideles grėsmes valstybių narių viešajai tvarkai ar vidaus saugumui. “Šengeno erdvė visada turėjo keistis ir prisitaikyti prie situacijos ir tai yra stiprioji Šengeno erdvės pusė. Akivaizdu, kad reikia lankstumo ir į tai yra atsižvelgiama naujuose Europos Komisijos pasiūlymuose, kuriems mes iš principo pritariame. Mums svarbu, kad būtų išlaikyta pusiausvyra tarp saugumo užtikrinimo ir teisės laisvai keliauti Šengeno erdvėje, kas yra vienas didžiausių Šengeno erdvės privalumų. Be to, procesai turi būti skaidrūs, kad visos planuojamos įvesti kontrolės priemonės būtų derinamos su kaimyninėmis valstybėmis. Bet koks ES vidaus sienų kontrolės atstatymas turi būti išimtinė priemonė. Pirmiausia turi būti išnaudotos visos įmanomos alternatyvios priemonės”, - teigė ministras.

Lietuva šiais metais mini narystės Šengeno erdvėje 10-mečio metines. Š. m. lapkričio 24 d. Vidaus reikalų ministerija organizuoja diskusijų forumą, kuriame bus gvildenamos Šengeno erdvės veikimo aktualijos.