BDAR
gdpr

Ministras T. Žilinskas susitiko su ET Žmogaus teisių komisaru N. Muižnieks

Data

2016 12 07

Įvertinimas
0

Šiandien Vidaus reikalų ministerijoje lankėsi Europos Tarybos (ET) Žmogaus teisių komisaro Nilso Muižniekso vadovaujama delegacija. Susitikime su kadenciją baigiančiu vidaus reikalų ministru Tomu Žilinsku buvo aptartas Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų įgyvendinimas kovojant su smurtu artimoje aplinkoje. 

Susitikime taip pat dalyvavo vidaus reikalų viceministras Justas Pankauskas, Lietuvos ambasadorė prie ET Laima Jurevičienė, Vidaus reikalų ir Užsienio reikalų ministerijų, Migracijos departamento bei policijos atstovai.

„Tenka pripažinti, kad smurtas artimoje aplinkoje yra viena iš skaudžiausių mūsų visuomenės problemų, galima sakyti, mūsų visuomenės liga. Jei prieš dešimt metų smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai sudarė virš 1 proc. visų nusikaltimų, tai 2015 m. – beveik 13 proc. Šioms problemoms skiriamas vis didesnis mūsų teisėsaugos institucijų dėmesys. Visuomenę nuolat raginame netoleruoti smurto artimoje aplinkoje apraiškų, pranešti apie tokius atvejus policijai“, – pažymėjo ministras T. Žilinskas.

Susitikimo metu ET Žmogaus teisių komisarui buvo plačiau pristatyta, kaip įgyvendinamas 2011 m. įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas: policijos pareigūnų veiksmai, gavus pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, tarpinstitucinio bendradarbiavimo mechanizmas, smurtą patyrusių asmenų apsaugos užtikrinimo priemonių skyrimas, pagalbos nukentėjusiems organizavimas ir kt.

Policijos registruojamų įvykių registro duomenimis, 2015 m. mūsų šalyje užregistruota 38 510 iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, iš kurių buvo pradėti 10 703 ikiteisminiai tyrimai. Palyginimui – 2012 m., praėjus metams po Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įsigaliojimo, buvo užregistruoti 18 268 iškvietimai, pradėti 7 586 ikiteisminiai tyrimai. 2016 m., dar metams nepasibaigus, jau užregistruoti 45 569 iškvietimai dėl smurto artimoje aplinkoje.

Statistiniai duomenys rodo, kad apie 80 proc. nukentėjusių yra moterys (maža dalis vyrų ir vaikų). Tarp įtariamųjų didžiąją daugumą – 92 proc. – sudaro vyrai.

Vidaus reikalų ministerijoje vykusio susitikimo metu taip pat buvo aptartas Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų įgyvendinimas kovos su prekyba žmonėmis bei pabėgėlių perkėlimo srityse.

ET Žmogaus teisių komisaras N. Muižnieks gruodžio 5–9 d. Lietuvoje lankosi su oficialiu vizitu, kurio metu susitikimuose su įvairių valstybės institucijų vadovais bei nevyriausybinių organizacijų atstovais aptaria žmogaus teisių padėtį Lietuvoje.

ET Žmogaus teisių komisaro pareigybė buvo įsteigta 1999 m., siekiant skatinti supratimą ir pagarbą žmogaus teisėms visose 47 ET šalyse narėse. Komisarą renka ET Parlamentinė Asamblėja šešerių metų kadencijai. Pagrindinės jo funkcijos – skatinti reformas, gerinančias žmogaus teisių situaciją, skleisti informaciją apie žmogaus teises, rūpintis, kad valstybės narės laikytųsi ET dokumentuose numatytų įsipareigojimų.

N. Muižnieks ET Žmogaus teisių komisaru išrinktas 2012 m. sausio mėnesį.