2022-01-21

Pasienyje su Baltarusija pristatytos Lietuvos pastangos siekiant apginti ES išorinę sieną

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kartu su 29 šalių delegacijomis, kurios dalyvauja šios dienos tarptautinėje „Sienų valdymo konferencijoje“, atvyko į Lietuvos-Baltarusijos pasienį. Pasienyje su Baltarusija konferencijos dalyviams, taip pat užsienio ir šalies žiniasklaidai parodyta fizinio barjero atkarpa, pristatytos priemonės, kurių ėmėsi Lietuva, siekdama apsaugoti ES išorinę sieną.

„Ramybė, kurią matote čia dabar – apgaulinga. Mūsų pasieniečiai tai žino – bet kurią akimirką gali pasirodyti Baltarusijos pareigūnų prievarta stumiama grupė migrantų. Taip pat jėga gali bandyti veržtis specialiai tam apmokytos migrantų grupės. Baltarusijos režimas kartu su Kremliumi mums siunčia vis naujų išbandymų. Todėl ES išorės sienai nedelsiant reikia naujo apsaugos standarto, taip pat pokyčių ir ES migracijos politikoje“, – pasienyje teigė ministrė A. Bilotaitė.

Pasak vidaus reikalų ministrės, Lietuva daro viską, kad apsaugotų Europos Sąjungą nuo neprognozuojamo Rytų Europos kaimyno – Baltarusijos nedemokratinio režimo. Lietuva skyrė 152 milijonus eurų fizinio barjero statybai, siekiant sustiprinti sienos apsaugą. Sprendimas statyti fizinį barjerą ir pasitelkti apgręžimo politiką lėmė tai, kad į Lietuvą neįleisti daugiau nei 8000 valstybės sieną mėginusių kirsti užsieniečių.

Per neteisėtos migracijos  laikotarpį pavyko nutiesti 170 km koncertinos ir pastatyti maždaug 30 km fizinio barjero. Efeketyviai valstybės sienos apsaugai reikalingos ir modernios stebėjimo sistemos.

Anot ministrės A. Bilotaitės, su tokiu iššūkiu, kaip pastaroji hibridinė ataka Baltarusijai pasitelkus migracijos instrumentalizaciją,  Lietuva negali susidoroti viena – tam reikia ES šalių susitelkimo ir vieningo atsako.

„Jeigu norime veiksmingai gintis, turime visi – ES ir Šengeno šalys, ES agentūros ir institucijos sutarti dėl naujo išorės sienų apsaugos standarto ir teisinių įrankių hibridinėms atakoms atremti“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

Grįžę iš pasienio „Sienų valdymo konferencijos“ nariai persikels į Valdovų rūmus, kuriuose aptars Europos sienos apsaugos ir migracijos politikos klausimus.