copyright

Paskelbtos tarnybinio patikrinimo dėl Telšių policijos pareigūno žūties išvados

Data

2016 10 17

Įvertinimas
0
DSC_2838.jpg

Vidaus reikalų ministerijoje pirmadienį pristatytos tarnybinio patikrinimo išvados dėl Telšių kelių policijos patrulio Liudo Šimkaus žūties tarnybos metu aplinkybių.

Pagrindinis šio patikrinimo tikslas, anot vidaus reikalų ministro Tomo Žilinsko, buvo objektyviai išsiaiškinti, ar visos policijos grandys rugpjūčio 12 dieną suveikė be priekaištų.

“Siekėme išsiaiškinti, ar pareigūno žūtį lėmė tik nelaimingai susiklosčiusios aplinkybės ar vis dėlto būta ir taktinių bei sisteminių klaidų, kurias privaloma taisyti, kad išvengtume tragedijų ateityje”, – ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė ministras.

Pasak ministro, susirūpinimą kelia tai, kad visoms su šiuo įvykiu susijusioms policijos grandims pritrūko profesionalumo. Atgaminus įvykių seką nuo įtariamojo motinos skambučio policijai iki to momento, kai pareigūnas L. Šimkus krito nuo mirtino dūrio peiliu, deja, turime konstatuoti, kad pareigūnai visiškai arba dalinai nesilaikė patvirtintų privalomų procesų.

Inspektorius, priėmęs pagalbos prašymą, privalėjo reaguoti ir užtikrinti, kad pagalba būtų suteikta laiku. Kaip parodė tyrimas, nebuvo įsiklausyta ir pareiga, kurią privalo vykdyti policija, nustumta pačiai pareiškėjai.

“Į įvykio vietą atvykę patruliai nekoordinavo veiksmų tarpusavyje, išsidėstymas buvo nesaugus, privalomų atstumų nesilaikyta. Taigi taktika silpna, daug saviveiklos”, – pabrėžė ministras.

Pažymėtina, kad pareigūnai buvo aprūpinti visomis reikiamomis specialiosiomis priemonėmis, tačiau, net ir žinodami apie laukiančias grėsmes, liemenes paliko automobilyje.

Ministro teigimu, vertinant kiekvieno elgesį atskirai, sunkių tarnybinių nusižengimų nenustatyta, tačiau silpnos grandys sudarė silpną grandinę: “Patrulių pora tapo bejėgė prieš vieną pažeidėją. Policijos bendruomenė prarado pareigūną, šeima – maitintoją”.

Įvertinęs tarnybinio patikrinimo išvadas, ministras Lietuvos policijos generaliniam komisarui pavedė spręsti dėl tarnybinių nuobaudų skyrimo. Ministras akcentavo taktinių pratybų policijos pareigūnams svarbą, kad jos būtų ne tik pakankamos, bet ir privalomos, ir griežtai kontroliuojamos.

Remiantis patikrinimo išvadomis, Lietuvos policijos generaliniam komisarui pavesta spręsti klausimą dėl Telšių apskr. VPK viršininko R. Rudmino neeilinio tarnybinės veiklos vertinimo organizavimo; iki 2017 m. sausio 1 d. užtikrinti, kad visoje policijos sistemoje būtų numatytas policijos pareigūnų profesinio taktinio parengimo įgūdžių formavimo ar šių įgūdžių tobulinimo bei šios veiklos kontrolės mechanizmas; sudaryti teisines prielaidas kartu su fizinio pasiruošimo, savigynos ir šaudybos įskaitomis pareigūnai laikytų (priklausomai nuo funkcijų pobūdžio) ir profesinės taktikos įskaitas; organizuoti tarnybinio patikrinimo dėl galimai netinkamos Telšių apskr. VPK tarnybiniuose automobiliuose įrengtos įrangos naudojimo kontrolės (2016 m. laikotarpiu) atlikimą; papildyti policijos generalinio komisaro 2016 m. gegužės 11 d. nurodymą Nr. 5-N-4, nustatant kriterijus, kuriems esant pareigūnai privalo užsidėti šarvines liemenes.

Telšių apskr. VPK viršininkui R. Rudminui pavesta spręsti policijos inspektoriaus, kuris netinkamai reagavo į pareiškėjos pagalbos prašymą, tarnybinės atsakomybės klausimą; taip pat - organizuoti neeilinį žuvusiojo pareigūno porininkė tarnybinės veiklos patikrinimą; organizuoti pareigūnų pirmosios medicinos pagalbos teikimo mokymus; pagal pavaldumo lygmenis nustatyti kompetencijos, atsakomybės ir kontrolės ribas naudojant ir prižiūrint telemetrinės, vaizdo ir garso įrašymo įrengimų veikimą tarnybiniuose automobiliuose.