BDAR
gdpr

Teisėsaugos pareigūnams – rekomendacijos, kaip bendradarbiauti su neapykantos nusikaltimų pažeidžiamomis bendruomenėmis

Data

2020 05 05

Įvertinimas
1
stefano-pollio-ZC0EbdLC8G0-unsplash.jpg

Siekiant stiprinti teisėsaugos institucijų ir neapykantos nusikaltimų pažeidžiamų bendruomenių ryšius, Vidaus reikalų ministerijos užsakymu parengtas praktinis vadovas teisėsaugos pareigūnams „Bendradarbiavimas su neapykantos nusikaltimų pažeidžiamomis bendruomenėmis“.

Praktiniame vadove pateikiama informacija apie labiausiai neapykantos nusikaltimų pažeidžiamas bendruomenes Lietuvoje – romus, žydus, musulmonus, užsieniečius, LGBTI bendruomenę ir žmones, turinčius negalią. Ši informacija turėtų padėti tiek geriau pažinti ir suprasti šias bendruomenes, tiek geriau atpažinti neapykantos nusikaltimus ir giliau suvokti šių nusikaltimų poveikį. Tarpusavio supratimas yra pirmas ir esminis žingsnis siekiant veiksmingo, abipusiu pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo.

Rengiant praktinį vadovą, buvo remtasi 2020 m. sausio ir vasario mėnesiais Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje vykusių apskritojo stalo diskusijų tarp vietos policijos pareigūnų, prokurorų ir pažeidžiamų bendruomenių atstovų bei 2019 m. atlikto Neapykantos nusikaltimų pažeidžiamų bendruomenių kokybinio tyrimo rezultatais.

Žmogaus teisių ekspertai dažnai neapykantos nusikaltimus įvardija kaip nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į asmens tapatybės šerdį. Neapykantos nusikaltimai siunčia žinią nukentėjusiam asmeniui ir visai jo bendruomenei, kad jie dėl savo tapatybės nepritampa prie visuomenės, nėra joje pageidaujami ir nėra lygiaverčiai jos nariai. Nukentėjusiesiems neapykantos nusikaltimai sukelia nesaugumo jausmą, įtampą, verčia slėpti savo tapatybę, užsisklęsti savyje ar net pastūmėja emigruoti. Šie nusikaltimai turi didelę moralinę ir psichologinę kainą.

Tikimasi, kad šis praktinis vadovas padės teisėsaugos pareigūnams užmegzti stipresnį ryšį su neapykantos nusikaltimus patiriančiomis bendruomenėmis ir tokiu būdu sustiprinti bendrą atsaką į tokius nusikaltimus ir jų prevenciją.

Susipažinti su praktiniu vadovu galima čia: Praktinis vadovas

Praktinis vadovas parengtas įgyvendinant projektą „Atsako į neapykantos nusikaltimus ir neapykantą kurstančias kalbas Lietuvoje stiprinimas“, finansuojamą pagal Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietybės programą (2014–2020). Projekto partneriai: Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija (koordinatorius), Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

 

Finansuota pagal Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietybės programą (2014–2020)

 

Šiame straipsnyje išreikšta tiktai autoriaus nuomonė ir jam tenka visa atsakomybė už turinį. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės už galimą pateiktos informacijos naudojimą.