2022-09-28

Viceministras A. Abramavičius su EK atstove aptarė aktualius migracijos ir sienos apsaugos klausimus

Briuselyje vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, susitikęs su Europos Komisijos migracijos ir vidaus reikalų generalinio direktorato vadove Monique Pariat, aptarė sugriežtintą vizų režimą Rusijos piliečiams, nesiliaujančius Baltarusijos režimo bandymus eskaluoti neteisėtą migraciją ir aktualius užsieniečių teisinės padėties aspektus.

Viceministras A. Abramavičius patikino generalinę direktorę M. Pariat, kad Lietuva yra pasirengusi bendradarbiauti ir konsultuotis su Europos Komisija, ieškant pusiausvyros tarp asmenų teisės į prieglobstį ir nacionalinio bei visos Europos Sąjungos saugumo.

„Iššūkiai, su kuriais susiduria ne tik Lietuva, Europa, bet ir visas civilizuotas pasaulis, neturi precedento. Tokios problemos, kaip Baltarusijos režimo sukelta neteisėta migracija, Rusijos karo Ukrainoje padariniai kelia ne tik regioninę humanitarinę, bet ir pasaulinę egzistencinę krizę. Todėl privalome šiuos klausimus spręsti šiandien, o ne rytoj, kad užtikrintume mūsų piliečių saugumą“, – sakė viceministras A. Abramavičius.

Viceministras susitikime pažymėjo, kad pasienyje stebima Baltarusijos pasienio pareigūnų didelė koncentracija. Jie ne tik toliau stumia migrantus į Lietuvos teritoriją, bet ir aktyviai gadina fizinį barjerą, ypač ten, kur dar neįrengtos sienos stebėjimo sistemos. Iš viso fizinio barjero pažeidimo atvejų skaičius siekia 287.

Siekiant aktyviau reaguoti į Baltarusijos režimo veiksmus, šiuo metu svarstoma įrengti patruliavimui skirtą kelią – vadinamąjį patrulio taką, kuris leistų efektyviau ir greičiau pasiekti fizinį barjerą. Tai ypač aktualu fizinio barjero gadinimo ir bandymų neteisėtai kirsti valstybės sieną atvejais. Vidaus reikalų viceministras susitikime kėlė klausimą dėl galimybės šiuo tikslu gauti ES finansavimą.

Viceministras A. Abramavičius pristatė situaciją Lietuvoje po š. m. rugsėjo 19 d. įvestų atvykimo ribojimų Rusijos piliečiams. Anot vidaus reikalų viceministro, kitos Europos Sąjungos valstybės narės galėtų sekti Baltijos šalių ir Lenkijos pavyzdžiu bei aktyviau remti griežtą sankcijų politiką Rusijai ir jos piliečiams.

„Vieningi ES sprendimai šiais klausimais yra veiksmingiausias būdas spręsti iššūkius. Tai yra ypač aktualu po Rusijoje paskelbtos mobilizacijos, kai į ES ir Šengeno šalis gali patekti Rusijos piliečiai, turintys karinės patirties ir žinių“, – teigė viceministras A. Abramavičius.

M. Pariat sutiko su šia Lietuvos pozicija, grėsmės ES saugumui akivaizdžios, todėl Europos Komisija palaiko poreikį atidžiai stebėti ir tikrinti visus prašančius Šengeno vizos ar atvykstančius su tokia viza.