„Regionams ir savivaldai reikia aiškios valstybės regioninės politikos, daugiau savarankiškumo ir mažiau biurokratinių kliūčių. Tik taip turėsime regionus, kurie pritraukia investicijas, kuria pridėtinę vertę, gerina gyvenimo kokybę ir tampa patrauklūs gyventojams. Stiprūs regionai – stipri valstybė“, – pabrėžė vidaus reikalų ministras.
Diskusijoje dėl Regionų ministerijos koncepcijos vidaus reikalų ministras akcentavo, kad viena svarbiausių naujos ministerijos užduočių – realus regionų įgalinimas ir decentralizacijos stiprinimas. Pasak ministro V. Kondratovič, savivaldybėms reikalingos bendros, aiškios ir skaidrios finansavimo taisyklės, o ne skirtingų ministerijų keliami reikalavimai ir sąlygos. Savivaldybių finansinis savarankiškumas turi didėti, o sprendimų priėmimo galios – būti perduotos vietos ir regionų lygmeniui, kad sprendimai būtų priimami kuo arčiau žmonių.
„Šiandien daugelis svarbių klausimų – nuo investicijų, teritorijų planavimo, žemėtvarkos ir būsto plėtrosi iki susisiekimo infrastruktūros – reikalauja kelių ministerijų įsitraukimo. Tačiau sprendimai neretai stringa dėl biurokratinių kliūčių ir institucijų nesusikalbėjimo. Regionų ministerija sutelks svarbiausias regionų plėtros valdymo sritis vienoje institucijoje, sudarydama sąlygas savivaldai efektyviau planuoti ir
Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra paskutinė iš Šiaurės ir Baltijos šalių, neturinti stiprios ministerijos, atsakingos už regioninę politiką. Latvija, Estija, Lenkija bei Šiaurės šalys jau sėkmingai įgyvendina regioninę politiką, sutelkdamos teritorijų planavimo, būsto, kaimo plėtros ir transporto ir panašius klausimus vienoje institucijoje. Šios šalys mažindamos regioninius netolygumus yra pasiekusios pastebimai didesnę pažangą, nei Lietuva.
„Regionų politika yra vienas svarbiausių Vyriausybės prioritetų. Kad ji nebūtų tik deklaracija, o realiai atlieptų savivaldybių ir vietos bendruomenių poreikius, būtina stipri institucija, atstovaujanti regionų interesams Vyriausybėje“, – sakė V. Kondratovič.
Regionų ministerijos steigimas numatomas 2026 m. antroje pusėje. Ji bus formuojama konsoliduojant esamas ministerijų valdymo sritis, užtikrinant, kad būtų išsaugoti visi reikalingas kompetencijas turintys darbuotojai, jų žinios, patirtis bei turimi ministerijų ištekliai. Tai bus daroma neapsunkinant valstybės papildoma finansine našta.