2025-05-13

Vidaus reikalų ministras V. Kondratovič susitiko su Indijos ambasadoriumi D. Uttam

Vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič susitiko su Indijos ambasadoriumi Lietuvoje Devesh Uttam, su kuriuo aptarė aktualius migracijos klausimus ir dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą.

Aptariant migracijos situaciją, ministras pabrėžė, kad Lietuva skiria didelį dėmesį valstybės sienos apsaugai ir migracijos valdymui, siekdama išvengti neteisėtos migracijos instrumentalizavimo. Taip pat akcentuota, jog prioritetas teikiamas aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimui.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 208 tūkst. užsieniečių, sudarančių apie 8 proc. šalies gyventojų. Maždaug pusė jų turi leidimus gyventi dėl darbo, verslo ar kitos su užimtumu susijusios veiklos.
Nuo 2024 m. pradžios Lietuva taiko metinę kvotą trečiųjų šalių piliečiams, atvykstantiems dirbti – ji negali viršyti 1,4 proc. nuolatinio gyventojų skaičiaus praėjusiais metais. Šiemet kvota siekia 24 830 asmenų. Kvotos netaikomos aukštos kvalifikacijos darbuotojams (ES mėlynosios kortelės turėtojams) ir studentams.

2025 m. gegužės 1 d. duomenimis, su galiojančiais leidimais gyventi Lietuvoje gyveno 7 225 Indijos piliečiai, iš jų beveik 5 000 turėjo leidimus gyventi darbo ar aukštos kvalifikacijos darbo pagrindu.

„Mums svarbiausia, kad į Lietuvą žmonės atvyktų teisėtai – studijuodami mūsų universitetuose, dirbdami teisėtą darbą ar kurdami verslą. Tik tokiu būdu galime užtikrinti sklandų integracijos procesą ir visuomenės saugumą. Privalome būti budrūs, nes nekontroliuojami migracijos srautai gali būti išnaudojami priešiškų valstybių kaip hibridinių atakų įrankis. Todėl itin svarbu ne tik stiprinti sienos apsaugą, bet ir turėti efektyvius atrankos bei patikros mechanizmus, leidžiančius atskirti tuos, kurie ieško galimybių sąžiningai prisidėti prie mūsų šalies gerovės, nuo tų, kurie gali kelti grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui“, –kalbėjo ministras.

Ministras taip pat pristatė Vyriausybės vidaus reikalų politikos prioritetus: civilinės saugos ir krizių valdymo stiprinimą, teisėsaugos institucijų darbo sąlygų gerinimą, išorės sienos apsaugos stiprinimą ir efektyvų migracijos valdymą tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu. Be to, akcentuotas viešojo administravimo veiksmingumo didinimas, talentų pritraukimas ir kompetencijų stiprinimas valstybės tarnyboje. Jis pažymėjo, kad horizontaliu Lietuvos prioritetu išlieka nuosekli parama Ukrainai Rusijos agresijos akivaizdoje. Vidaus reikalų sistema nuo karo pradžios perdavė Ukrainos institucijoms pagalbos už daugiau nei 7,5 mln. eurų.