Vidaus reikalų ministrės pokalbyje su Europos komisaru krizių valdymui – ES civilinės saugos centrų steigimo Lietuvoje klausimai

Data

2020 05 15

Įvertinimas
0
DSC_1100k.jpg

Šiandien vykusioje vaizdo konferencijoje vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė su Europos komisaru krizių valdymui Janezu Lenarčičiumi aptarė galimybes Lietuvos teritorijoje įrengti Europos Sąjungos (ES) civilinės saugos pajėgumų „rescEU“ centrus.

„Lietuva palankiai vertina sustiprintą ES civilinės saugos mechanizmą, kuris suteikia galimybę vieningai reaguoti į įvairias potencialias ekstremalias situacijas, įskaitant cheminius, biologinius, radiologinius ir branduolinius (CBRN) įvykius. Labai svarbu ir toliau stiprinti reagavimo pajėgumus visame regione – tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu“, – teigia Rita Tamašunienė.

Turėdama tvirtą Vyriausybės palaikymą ir atsižvelgdama į Baltarusijos Astravo atominės elektrinės artumą prie ES išorės sienos, Lietuva yra ne tik suinteresuota, bet ir ryžtingai nusiteikusi steigti vieną iš regioninių „rescEU“ CBRN pajėgumų centrų. Parengiamiesiems darbams, įskaitant paraiškos Europos Komisijai rengimą, organizuoti buvo sudaryta darbo grupė ir atlikta išsami sąnaudų ir naudos analizė.

„Manome, kad Lietuvos geografinė padėtis yra tinkama steigti regioninį „rescEU“ CBRN centrą, skirtą kovoti su potencialiais incidentais regione. Lietuva turi gerai išplėtotą geležinkelių, jūrų, kelių ir oro transporto sistemą, taip pat labiausiai į šiaurę nutolusį ir neužšąlantį Baltijos jūros uostą Klaipėdoje“, – teigia ministrė.

Lietuva turi daugiau nei dešimtmetį pasirengimo radiologiniams ir branduoliniams incidentams patirties. Nuo 2005 m. Lietuva aktyviai dalyvauja ES civilinės saugos mechanizme. Praėjusį spalį, siekiant įvertinti atsakingų institucijų parengtį, Lietuvoje buvo vykdytos valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos. Taip pat Lietuvoje sukurta visuomenės perspėjimo ir informavimo sistema, veikianti visų mobiliojo ryšio operatorių tinkluose, buvo sukurtas specialus internetinis puslapis www.lt72.lt apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms Lietuvoje.

Ministrė Rita Tamašunienė taip pat pažymėjo, kad Lietuva yra pasirengusi šalyje įrengti regioninį „rescEU“ medicinos atsargų kaupimo centrą ir artimiausiu metu teiks paraišką Europos Komisijai.