BDAR

Vyriausybės ir kitų institucijų atstovai rinkosi į VESK posėdį

Data

2020 07 21

Įvertinimas
0
vyriausybes-ekstremaliu-situaciju-komisijos-posedis-5f16cd48aebd6 (1).jpg

Šiandien Vidaus reikalų ministerijoje surengtas Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (VESK) posėdis, kurio metu buvo aptarti aktualūs klausimai, susiję su COVID 19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmės valdymu ir pasirengimu galimai antrai bangai bei gyventojų būtinąja apsauga artėjančių Seimo rinkimų metu.

Posėdyje didelis dėmesys buvo skirtas ir valstybės bei savivaldybės institucijų ir įstaigų pasirengimui reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas Baltarusijos atominėje elektrinėje, aptartas šiuo metu numatytų prevencinių priemonių efektyvumas.

„Matome, kad viruso atvejų skaičiai svyruoja, nuo 15-17 atvejų, šiandien vos keli. Tačiau visos institucijos yra pasiruošusios, tiek ir tarnybos – esame pasirūpinę pareigūnais, medikais, jų apsauginėmis priemonės bei stipriname pasirengimą jei kartais situacija taptų blogesnė ir mažiau valdoma, kad galėtume užtiktinti visuomenės saugumą“, – sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Ruošiantis galimai antrai viruso plitimo bangai šiuo metu yra vykdomi įvairūs viešieji pirkimai, vyksta valstybės rezervo kaupimas, vaistų ir vakcinų įsigijimo darbai, tobulinami teisės aktai, rengiamaimokymai medicinos ir kitiems specialistams, taip pat nuolat stebima ir analizuojama esama situacija. 

„Pastarųjų 14 dienų vidutinis sergamumas – 2,8 atvejai 100 tūkstančių gyventojų, o pagal sergamumą tūkstančiui asmenų esame penkti Europos Sąjungos kontekste. Tai ypač geras rezultatas ir  rodo, kad visų institucijų ir žmonių sąmoningumo dėka situacija yra tikrai gerai valdoma“, – posėdyje teigė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis. 


Vyriausiosios rinkimų komisijos teigimu, šiuo metu jau yra aiškiai apskaičiuotas ir išreikštas poreikis dėl gyventojų ir rinkimus organizuojančių asmenų aprūpinimo būtinomis apsaugos priemonėmis artėjančių Seimo rinkimų metu, kad kad būtų užtikrinta teisė dalyvauti rinkimuose visiems piliečiams. Vien gyventojams apsaugoti numatoma įsigyti 2 mln. apsauginių kaukių ir 2 mln. vienkartinių pirštinių, taip pat 10 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio. 

Posėdyje kalbėta ir apie valstybės ir savivaldybės institucijų pasirengimą reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas Baltarusijoje esančioje Astravo atominėje elektrinėje. 

„Kyla didelė grėsmė, prie pat mūsų valstybės sienos. Mes visi kartu privaloma būti pasirengę galimiems incidentams, avarijoms. Turime gebėti darniai reaguoti toje situacijoje. Pasirengimas šiuo metu vertinamas, jis dabar daugiau strategavimo, reikalingo poreikio nustatymo. Atskleista ir nemažai spragų artimiausiose nuo elektrinės rajonuose“, – sakė ministrė R. Tamašunienė. 


Ministrė priminė, kad jodo tabletės jau dabar yra išdalintos žmonės, gyvenantiems 30 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės.


Verta akcentuoti, kad mes visi privalome bent kartą atsiversti puslapį LT72.lt – yra trys kertinės paros, kurioms turėtume būti pasiruošę ir svarbiausi trys veiksmai – kuo trumpiau būti radioaktyviomis medžiagomis užterštoje vietovėje, stengtis neįkvėpti tų medžiagų, o vėliau būti kuo toliau nuo užterštos teritorijos“, – kalbėjo ministrė.

VESK posėdžio metu buvo nuspręsta savivaldybių administracijas įpareigoti iki liepos 31 d. pateikti lėšų, reikalingų tinkamam pasirengimui galimai avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje, poreikį. 

Taip pat  artimiausiu metu Finansų ministerija ir Vidaus reikalų ministerija turės pateikti savivaldybių administracijoms siūlymus dėl galimo finansavimo šaltinių ir būdų sprendžiant pasirengimo galimai avarijai  trūkumus, o Valstybinė Atominės Energetikos Saugos Inspekcija, Aplinkos apsaugos agentūra ir Radiacinės saugos centras iki  liepos 31 d. pakartotinai įvertins blogiausią galimos avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje scenarijų ir galimas grėsmes vykdant šios atominės elektrinės paleidimą.