ASMENINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS IR TYRIMAI

1. Kada savivaldybių ligoninės ir mobilieji punktai gaus medicininių priemonių papildymą? 

Gabendami užsakytas asmens apsaugos priemones (AAP) medikams, šalies oro uostuose reguliariai leidžiasi lėktuvai iš Kinijos ir kitų šalių. Gautos apsaugos priemonės skirtos Santaros klinikų, Kauno klinikinės ligoninės, Klaipėdos universitetinės ligoninės, Respublikinės Panevėžio ligoninės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams, 5 didžiųjų miestų greitosios medicinos pagalbos stočių medikams, taip pat medikams, dirbantiems savivaldybių įsteigtuose mobiliuosiuose punktuose.

Detalesnę informaciją apie Lietuvos medikams paskirstytas asmens apsaugos priemonių kiekius yra nuolat skelbiama SAM internetinėje svetainėje.

Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigoms ir kitoms institucijoms AAP yra skiriamos iš Valstybės medicinos rezervo atsargų, AAP atsargų, kurios įsigyjamos panaudojant šiuo metu skiriamas tikslines lėšas iš Vyriausybės rezervo lėšų ar kitų lėšų bei Valstybės civilinės saugos priemonių rezervo. Skirstant AAP iš Valstybės medicinos rezervo atsargų bei įgytų panaudojant tikslines lėšas iš Vyriausybės rezervo lėšų prioritetas skiriamas įstaigoms, teikiančioms asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir toms, kurių darbuotojai turi tiesioginį kontaktą su klientais, turinčiais didesnę riziką būti užsikrėtusiems.  

 
2. Ar kiekvienam grįžusiam reikia darytis tepinėlį iš nosiaryklės?
 
Pagal dabar galiojantį ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimą V-499 „Dėl sąlytį turėjusių asmenų, grįžusių iš užsienio valstybių, izoliavimo“ grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių laboratorinis ištyrimas dėl COVID-19 ligos turi būti atliktas ne vėliau kaip per 24 valandas.
 
3. Kur, kaip ir per kiek laiko galiu gauti tepinėlio rezultatą?

 
Atsakymą turėtumėte gauti per 2–3 paras. Jį galima matyti e.sveikata sistemoje, prisijungus per elektroninius valdžios vartus. Taip pat, jei atsakymas neigiamas, turėtumėte gauti SMS žinutę Jūsų nurodytu telefonu. Jei atsakymas teigiamas su Jumis susisieks skambučiu ir paaiškins tolimesnius veiksmus.
 
4. Ar tolimųjų reisų vairuotojams reikia darytis nosiaryklės tepinėlį kiekvieną kartą grįžus iš reiso?
 

Nutarime „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ yra nurodyta, kad tarptautiniuose valstybės sienos perėjimo punktuose organizuojama visų asmenų, grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių patikrinimas COVID-19 ligos simptomų. Sprendime „Dėl sąlytį turėjusių asmenų ar grįžusių iš užsienio valstybių, izoliavimo“ nurodyta, kad grįžusių ar atvykusių iš užsienio valstybių laboratorinis ištyrimas dėl COVID-19 ligos turi būti atliktas ne vėliau kaip per 24 valandas.
 
Dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 grėsmės sustiprinus Lietuvos Respublikos sienos kontrolę, į šalį įvažiuojantiems krovinių vežėjams reikia užpildyti specialias anketas. Jas vairuotojai pasienio tikrinimo metu kontrolės punktuose turi pateikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistams. Siekiant pagreitinti pasienio patikros procedūras ir sutaupyti Jūsų laiką, rekomenduojama minėtus dokumentus užpildyti internete: https://vezejams.nvsc.lt. Vieną kartą užpildžius anketą internete, pakartotinai pildyti jos nebereikės, užteks pateikti asmens dokumentą patikrinimui ir pasakyti, kad duomenys jau užpildyti internete.
 
Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020-03-14 nutarimą Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, Jums privaloma izoliacija nuo atvykimo į Lietuvą dienos iki išvykimo iš jos (bet ne ilgiau nei 14 dienų).

5. Kokia SAM nuomonė dėl greitųjų testų? Jei negauname normalių terpių medikų ištyrimui, gal visgi tirti greitaisiais testais?

COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikai yra naudojami tik PGR testai. Medikų tyrimų schemos ir stebėjimo gairės yra paskelbtos Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje. Greitieji serologiniai testai nenaudojami ligos diagnostikai ar ankstyvam išaiškinimui, jie parodo specifinių antikūnų buvimą po persirgtos simptominės ar nesimptominės. Be to, nėra aiškus šių greitų serologinių testų jautrumas ir specifiškumas.
 

6. Žmonėms viešumoje  turi nešioti kaukes ar respiratorius. Deja, nemaža dalis žmonių šių apsaugos priemonių neturi. Ką siūlytumėte daryti?

Šiuo metu vienkartinėmis apsaigos priemonėmis prekiauja kai kurios vaistinės ir prekybos centrai. Pažymime, kad nosį ir burną yra būtina dengti, o nuo balandžio 10 d. provaloma  dėvėti kaukes ar kitaip dengti veidą lankantis visose viešose vietose. Jei nėra prieinama kaukė ar respiratorius, iki kol atsiras galimybė tai dėvėti, būtina apsisaugoti savadarbe iš medžiagos pagaminta kauke,  šaliku, skara ar kitu audiniu. Daugiau informacijos kaip pasigaminti apsaugos priemonę rasite:  https://bit.ly/3dtPV9v 

 

7. Kaip turėtų būti vykdoma daugiabučių namų laiptinių dezinfekcija ir kas už tai atsakingas?

Dezinfekciją organizuoja savivaldybės. Valymą ar dezinfekcija gali atlikti licenciją visuomenės sveikatos priežiūros veiklai turinti įmonė.
Valymas ir dezinfekcija atliekama vadovaujantis sveikatos priežiūros įstaigų patalpų ir ne sveikatos priežiūros patalpų dezinfekcijos (kai galimas užteršimas SARS-CoV-2 virusu) rekomendacijomis
https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf

 

8. Esame šalia tarptautinio pasienio punkto, tačiau susiduriame su problemomis dėl tepinėlių paėmimo – neturime mobilios brigados, esame maža savivaldybė. Kaip siūlytumėte organizuoti darbą?

LR Sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymu yra patvirtinta Tepinėlių iš paciento nosiaryklės ir ryklės paėmimo mobiliuose punktuose COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikti organizavimo tvarka (toliau – Tvarka). Tvarkoje yra nurodyta, kad mobilūs punktai yra steigiami 10 nurodytų savivaldybių, kurių užduotis yra taip pat aptarnauti šalia esančias savivaldybes (nurodyta Tvarkoje, lentelėje). 
2020 m. kovo 27 d. LR Sveikatos apsaugos ministro – Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendime Nr. V-573 „Dėl mobilių punktų ir (ar)mobilių brigadų veiklos organizavimo ir vykdymo“ yra nurodyta, kad savivaldybių administracijų vadovai turi įvertinę savivaldybių poreikį, plėsti mobilių punktų ir (ar) mobilių brigadų tinklą savivaldybės teritorijoje. Kadangi tai liečia nedideles savivaldybes, rekomenduojame mažesnių savivaldybių sprendimus derinti su didesnėmis savivaldybėmis, kurioms jos yra priskirtos. Turi būti racionaliai įvertinta, ar mažesnėms savivaldybėms verta steigti mobilią brigadą pilnai (tai reiškia, visada turėti apmokytus žmones, asmenines apsaugos priemones ir greitai gendančias terpes) ar sutarti, kad mažesnėje savivaldybėje bus apmokytų žmonių, aprūpintų asmeninėmis apsaugos priemonėmis, brigada su vadovu, kuri bus pasirengusi vykti imti tepinėlių bet kur, kur didžioji savivaldybė nespės ir prašys nuvykti. 
2020 m. balandžio 7 d. sprendimu Nr. V-757 patikslintas 2020 m. kovo 23 d. sprendimo Nr. V-499 3.1.1 papunktis. Tepinėlius dabar bus galima paimti per 24 val. nuo sienos kirtimo, taip pat nebūtinai sienos kirtimo punkte – galima bus ir mobiliame punkte. 
 

9. Gal vertėtų apsvarstyti galimybę pasekti kaimynų lenkų pavyzdžiu ir šiuo metu konfiskuotą etilo alkoholį vietoj sunaikinimo panaudoti viešųjų erdvių (pvz. kiemų, gatvių) dezinfekcijai?

Lietuva jau eina šiuo keliu. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. kovo 25 d. sprendimu V-525, iš Lietuvos Respublikos prokuratūros Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centrui buvo perduota 17 619 litrų konfiskuoto gryno etilo alkoholio. Jis buvo perduotas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, numatytoms Sveikatos priežiūros paslaugų dėlCOVID-19 organizavimo tvarkos apraše, patvirtintame sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 4 įsakymu Nr. V-281 (viso 108 asmens sveikatos priežiūros įstaigos) ir Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras informavo, kad visas konfiskuoto gryno etilo alkoholio kiekis minėtoms įstaigoms buvo išdalintas iki 2020 m. 
kovo 31 d. Taip pat informuojame, kad su Policijos departamentu taip pat derinamas klausimas dėl kitos konfiskuotos gryno etilo alkoholio partijos paėmimo ir perdavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, dalyvaujančioms COVID-19 plitimo valdyme.

 

10. Jei asmuo kurį laiką gyveno Savivaldybės skirtose izoliavimosi patalpose (buvo atliktas tepinėlio tyrimas), o paskui pareiškė norą saviizoliaciją tęsti namuose, ar jam išvykus izoliavimuisi būtinas 14 dienų laikotarpis skaičiuojamas iš naujo?

Jeigu pacientas grįžo iš užsienio ar turėjo kontaktą su patvirtintu COVID-19, jam primenama, kad jis turi laikytis izoliacijos ir izoliuotis namuose 14 dienų po paskutinės atvykimo į Lietuvą dienos ar po paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) dienos. Jei asmeniui esančiam izoliacijoje pasireiškia ūmios viršutinės kvėpavimo takų infekcijos simptomai ir atlikto tyrimo rezultatas neigiamas, jam tęsiama izoliacija (iš viso 14 dienų po paskutinės atvykimo į Lietuvą dienos ar po paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) dienos). Jei asmuo nebuvo išvykęs iš Lietuvos ar neturėjo sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), jis turi izoliuotis namuose kol bus gautas tyrimo atsakymas – jei atsakymas neigiamas, pacientas turi būti nukreipiamas šeimos gydytojo konsultacijai. Šeimos gydytojo sprendimu paciento gydymas tęsiamas, kol pacientas pasveiksta; jei atsakymas teigiamas - asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos vadovaujantis Suaugusiųjų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. V-383 „Dėl Suaugusiųjų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-05-05