Efektyvios ir rezultatyvios savivaldybių vykdomų funkcijų sistemos sukūrimas

Vidaus reikalų ministerija, vadovaujantis su Europos socialinio fondo agentūra 2020 m. gegužės 21 d. pasirašyta sutartimi Nr. 10.1.1-ESFA-V-912-01-0038/1S-170, įgyvendina ES lėšomis finansuojamą projektą „Efektyvios ir rezultatyvios savivaldybių vykdomų funkcijų sistemos sukūrimas“ (veiksmų programos 10 prioriteto priemonė Nr. 10.1.1-ESFA-V-912 „Nacionalinių reformų skatinimas ir viešojo valdymo institucijų veiklos gerinimas“).

Projekto tikslas – pagerinti viešojo valdymo sprendimų ir jų įgyvendinimo kokybę, padidinti viešojo valdymo institucijų veiklos bei valstybės išteklių panaudojimo efektyvumą, sukuriant kokybiškai naują savivaldybių vykdomų funkcijų sistemos modelį.

Siekiant užtikrinti kryptingą, koordinuotą ir rezultatyvų savivaldybių vykdomų funkcijų sistemos tobulinimo procesą, projekto įgyvendinimo metu įgyvendintos šios sisteminės priemonės:

- atlikta valstybės ir savivaldybių funkcijų atlikimo procesų ir teisės aktų, reglamentuojančių funkcijų atlikimą, analizė; nustatyti savivaldybių paslaugų teikimo prioritetai įvertinant, kokios paslaugos asmenims yra svarbiausios ir ar jos yra jiems prieinamos bei teikiamos kokybiškai.

- atliktas gyventojų nuomonės tyrimas, kuriuo siekta nustatyti, kaip gyventojai vertina savo gyvenimo kokybę, savivaldybių vykdomas funkcijas bei sužinoti jų asmeninę patirtį, susijusią su viešųjų ir administracinių paslaugų, kurias teikia savivaldybės, naudojimu.

- atliktas savivaldybių administracijų vadovų tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip jie vertina savo vykdomų funkcijų efektyvumą ir kaip jie norėtų pakeisti esamą funkcijų pasiskirstymą.

- atliktas verslo subjektų nuomonės tyrimas, kurio tikslas buvo nustatyti, kaip verslo subjektai vertina savivaldybių vykdomas funkcijas ir sužinoti jų patirtį, susijusią su viešųjų ir administracinių paslaugų gavimu.

- atlikta visuomenės poreikių dėl savivaldybių vykdomų funkcijų situacijos analizė, kurios pagrindinis tikslas buvo įvertinti ryšius tarp savivaldybių ir apskričių socioekonominės ir demografinės padėties, atspindimos projekto metu surinktais ir analizuotais statistiniais duomenimis bei apklausų metu gautų gyventojų ir verslo subjektų nuomonių dėl savivaldybių paslaugų (ir savo ruožtu savivaldybių vykdomų funkcijų) svarbos, naudojimo dažnumo ir kokybės vertinimo.

- parengta Funkcijų priskyrimo atitinkamam tipui metodika ir jos taikymo rekomendacijos. Jose suformuota vieninga funkcijų priskyrimo ir vertinimo praktika: nustatyti bendri principai, kuriais vadovaudamiesi teisėkūros subjektai galėtų vertinti, kokias funkcijas turi vykdyti centrinė valdžia, o kokias – vietos savivalda, ir suskirstyti savivaldybių vykdomas funkcijas į savarankiškąsias ir valstybines, t. y. nustatyti, kuriuo valdymo lygiu funkcijas vykdyti ir rezultatą pasiekti efektyviau – centrinės valdžios ar vietos savivaldos;

- parengta studija „Viešojo valdymo institucinės sąrangos tobulinimas: politiką įgyvendinančių institucijų pertvarkymo į Viešojo sektoriaus agentūras galimybės“, kuri sudarys sąlygas įvertinti esamą Lietuvos viešojo sektoriaus institucijų tinklą bei Vyriausybei priimti sprendimą dėl politiką įgyvendinančių agentūrų įtvirtinimo.

 

 

Atnaujinimo data: 2024-06-19