BDAR
gdpr

A. Bilotaitė siūlo ES ministrams susitikti Ukrainoje

Data

2022 02 22

Įvertinimas
0
Bild 043 (c) BMI Jürgen Makowecz.JPG.jpg

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kartu Su Europos Sąjungos, Šengeno ir Vakarų Balkanų šalių ministrais vasario 21-22 d. Austrijoje dalyvauja konferencijoje neteisėtų migrantų grąžinimo klausimais. Į darbotvarkę taip pat įtrauktas Ukrainos klausimas – ministrai diskutavo, kokią įtaką migracijos procesams turėtų galimas karinis konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos.

A. Bilotaitė pakvietė ministrus prisidėti prie pagalbos Ukrainai – ne tik suteikti reikiamą materialinę paramą, bet ir parodyti solidarumą apsilankant Ukrainoje. Ministrė pasiūlė ES vidaus reikalų ministrų susitikimą  surengti Ukrainoje.

„Dėl Rusijos agresyvių veiksmų stipriai pablogėjus saugumo situacijai Ukrainoje, kviečiu ministrus išreikšti paramą Ukrainai visomis įmanomomis priemonėmis – politiniu palaikymu, humanitarine pagalba, prieglobsčio suteikimu tiems, kuriems gali tekti palikti šalį. Taip pat turėtume pasiruošti greitam Europos Sąjungos sankcijų Rusijai priėmimui“, – teigia ministrė.

Pasak A. Bilotaitės, patirtis su Baltarusijos organizuota hibridine ataka parodė, kad norint sėkmingai suvaldyti krizę pasirengimas yra esminis faktorius. Lietuva ruošiasi suteikti būtinąją materialinę paramą Ukrainai ir priimti karo pabėgėlius. Kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis, savivaldybėmis ir verslo atstovais diskutuojama dėl potencialių migrantų apgyvendinimo, taip pat sprendžiami teisinio statuso, socialinės paramos, užimtumo, sveikatos apsaugos, švietimo, būtinų teisės aktų pakeitimų klausimai.

Lietuva jau išsiaiškino Ukrainos neatidėliotinus materialinius poreikius ir šiuo metu vertina galimybes šią pagalbą suteikti. Ukraina taip pat paprašė paramos per ES civilinės saugos mechanizmą.

Austrijoje vykstančioje konferencijoje ministrai taip pat svarsto neteisėtų migrantų grąžinimo klausimus. Pasak A. Bilotaitės, migracija įgauna vis naujas formas, be jau išmintų migracijos kelių kaip Balkanų kelias, dabar atsiranda ir nauji, net dirbtinai sukurti keliai – kaip Lukašenkos režimo inicijuotas kelias per Baltarusiją į ES.

„Europos Sąjunga yra tikrai pasirengusi padėti pabėgėliams, kuriems gresia pavojus, tačiau neteisėtai migracijai čia nėra ir nebus vietos. Neteisėti migrantai turi būti grąžinti į kilmės šalis ir tam reikalingos bendros pastangos“, – teigia A. Bilotaitė.

Konferencijoje ministrė pristatė Lietuvos pastangas skatinant savanorišką migrantų grįžimą į kilmės šalis, taip pat diplomatines pastangas siekiant veiksmingesnio bendradarbiavimo su Iraku. Ji teigė, jog be Europos Komisijos, ES agentūrų ir partnerių paramos būtų buvę daug sunkiau įtikinti kilmės šalis priimti atgal savo piliečius. Pasak ministrės, paramos sulaukta ir užmezgant kontaktą su kilmės ir tranzito šalimis, ir praktiškai įgyvendinant grąžinimus.

Migracijos departamentas išnagrinėjo 3 313 prašymų, prieglobstis suteiktas 105 užsieniečiams – kitų laukia išsiuntimas į kilmės šalis. Iš viso savo noru į kilmės šalis nuo praėjusių metų pradžios jau grąžinti 784 užsieniečiai. Prieglobsčio Lietuvoje negavusiems ir savo noru į kilmės šalį sutinkantiems grįžti neteisėtiems migrantams  iki gegužės 21 d. vėl bus taikoma vienkartinė 1 000 eurų išmoka. Šiuo metu galimybę savo noru grįžti į kilmės šalis svarsto dar maždaug 60 migrantų.