BDAR

A.Bilotaitė: svarbu, kad šiomis aplinkybėmis esame ne vieni

Data

2021 06 17

Įvertinimas
4
DSC_3485 (2).JPG

Šiandien vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su  Suomijos ambasadore Lietuvoje Arja Makkonen aptarti esamą situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje. Suomija, kaip ir Lietuva, turi išorinę Europos Sąjungos (ES) sieną ir 2015 m. taip pat susidūrė su migracijos srautų per Suomijos-Rusijos sieną padidėjimu.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio dėl taikių protestų Baltarusijoje areštuota  tūkstančiai žmonių, o politiniai oponentai persekiojami visomis priemonėmis. Nuo gruodžio mėnesio Baltarusija apribojo galimybes daugumai savo piliečių išvykti iš šalies, tai pagrįsdama COVID-19 pandemija.

„Tokius veiksmus vertiname kaip akivaizdų bandymą uždaryti humanitarinius koridorius ir esame įsitikinę, kad įtampa šalies viduje dar labiau augs. Diktatorius A. Lukašenka – visos Europos problema. Jo valdomoje šalyje kalinami ir kankinami taikūs gyventojai, šalis uždarė išorines sienas ir tapo kalėjimu 10-čiai milijonų šalies gyventojų. Čia nesilaikoma tarptautinių teisingumo ir žmogaus teisių normų“, – teigė vidaus reikalų ministrė.

Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, kad šiuo metu aiškiai matomi Baltarusijos diktatoriaus atvirų grasinimų leisti migrantams ir narkotikams plūsti į ES ir grasinimų rezultatai. Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos atvyko 398 neteisėti migrantai. Daugiausia tarp jų yra Irako piliečių. Šis skaičius yra daugiau kaip penkis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 74 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 36 neteisėti migrantai, 2018 m. – 101.

Siekiant suvaldyti situaciją, Lietuva jau ėmėsi veiksmų. Šiuo metu vykdoma sustiprinta sienos su Baltarusija apsauga, mobilizuojamos ir įtraukiamos kitos valstybės institucijos ir tarnybos. Valstybės sienos apsaugos tarnybai padeda Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai bei Šaulių sąjungos nariai. Dieveniškių kilpoje, supamoje Baltarusijos teritorijos, pradėjo darbą ir policijos pajėgos.

„Prieš susidarius dabartinei situacijai, turėjome parengę ketverių metų planą 100 procentu padengti Lietuvos–Baltarusijos sieną stebėjimo sistemomis. Tačiau tai, ką planavome padaryti per 4 metus, dabar turime padaryti nedelsdami, per artimiausius  metus“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

Suomijos ambasadorė domėjosi neteisėto atvykimo per Lietuvos-Baltarusijos sieną mechanizmu ir teiravosi apie Lietuvos taikomas procedūras atvykusių asmenų atžvilgiu bei jų apgyvendinimu.

„Penktadienį pradėtos statyti palapinės šalia Užsieniečių registracijos centro jau veikia. Iš viso įrengtos dvi stovyklos, kur 60 vietų skirta asmenims izoliuotis dėl karantino ir  290 vietų – jiems apgyvendinti. Šiuo metu atrodo, kad turime pakankamai priėmimo vietų, tačiau bet kurią kitą dieną atvykstančių migrantų skaičius gali viršyti mūsų galimybes“, – kalbėjo ministrė A. Bilotaitė.

Suomijos ambasadorė A. Makkonen sutiko, kad susiklosčiusi situacija Lietuvos-Baltarusijos pasienyje – visos Europos problema, į kurią reikia kuo skubiau reaguoti.