2025-03-03

Civilinės saugos švietimo renginyje – NVO  ir institucijų partnerystės svarba

Vidaus reikalų ministerijoje surengtas  civilinės saugos švietimo veiklų rezultatų aptarimo ir padėkos renginys „Kartu saugesni: Nevyriausybinių organizacijų vaidmuo stiprinant visuomenės pasirengimą galimoms grėsmėms”.

Renginį atidaręs vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič, pabrėžė, kad civilinės saugos stiprinimas yra vienas iš pagrindinių valstybės prioritetų:  „Nesaugi geopolitinė situacija ir hibridinės grėsmės primena, kad negalime sustoti. Turime padaryti viską, kad gyventojai būtų tinkamai informuoti ir pasirengę. Nuo šiol dar daugiau dėmesio skirsime ne tik ekstremaliųjų situacijų valdymui, bet ir civilinei gynybai – pasirengimui karo grėsmėms. Mūsų pareiga – užtikrinti, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas turėtų žinių, kaip elgtis nutikus dienai X.“

Ministras taip pat akcentavo, kad nevyriausybinės organizacijos tampa strateginiais partneriais civilinės saugos švietimo srityje: „Džiaugiuosi matydamas čia tiek žmonių, kurie skiria savo laiką, žinias ir pastangas tam, kad mūsų gyventojai būtų saugesni ir geriau pasirengę ekstremaliosioms situacijoms. Valstybė ir  NVO turi veikti kartu, nes tik bendromis pastangomis galime pasiekti  sėkmingų  rezultatų.“

Paskutinės apklausos duomenimis, 52 proc. gyventojų žino, kaip elgtis ekstremaliosios situacijos atveju, o 53 proc. yra sukaupę būtiniausių atsargų trims paroms. Vis dėlto, tik 15 proc. gyventojų yra pasiruošę išvykimo krepšį, kas rodo, jog didelė dalis visuomenės nebūtų pasirengusi skubiai evakuotis esant būtinybei. Šie rodikliai pabrėžia nuolatinio visuomenės švietimo ir sąmoningumo didinimo svarbą.

2024 metų  civilinės saugos švietimo veiklos apėmė bendradarbiavimą su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija (LRDK), Lietuvos vyskupų konferencija, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga ir senjorų organizacijomis, surengtas interaktyvus projektas Lietuvos mokyklose.

Kartu su LRKD organizuoti mokymai savanoriams, surengtos 311 edukacinės ekskursijos, apmokyta per 23 tūkst. gyventojų. Bendradarbiaujant su Lietuvos vyskupų konferencija surengta 68 renginiai, kuriuose dalyvavo beveik 12 tūkst. žmonių. Su Lietuvos Šaulių sąjunga pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, aptarti pratybų, mokymų bei informacijos sklaidos bendri veiksmai. Pradėta įgyvendinti civilinės saugos mokymo programa senjorams,  jie  įtraukti į LRKD „Civilinės saugos ekskursijų”  renginius.

„Pernai buvo parengtas didelis būrys savanorių, galinčių mokyti kitus ir padėti iškilus grėsmėms. Džiaugiamės, kad savanorystė civilinės saugos srityje stiprėja ir civilinės saugos temos tampa aktualesnės, vis daugiau žmonių jungiasi prie mūsų iniciatyvų ir supranta, kad šios srities žinios ir įgūdžiai yra raktas į jų pačių saugumą“, – sakė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Krizių ir ekstremalių situacijų valdymo departamento Reagavimo vadovė Vytautė Stankevičienė.

Renginio metu už indėlį į civilinės saugos švietimą buvo apdovanoti nevyriausybinių organizacijų atstovai, savivaldybės, bendruomenės, Lietuvos Šaulių sąjungos nariai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos specialistai, vykdantys įvairias civilinės saugos švietimo veiklas Lietuvoje. 

Ministras V. Kondratovič pabrėžė, kad tokie renginiai – tai puiki galimybė ne tik įvertinti nuveiktus darbus, bet ir sutelkti pastangas tolimesniems veiksmams.

Praeitų metų spalį vyko ir civilinės saugos edukacinis projektas, suteikęs Lietuvos moksleiviams unikalią galimybę interaktyviai mokytis, kaip elgtis ekstremaliose situacijose. Naudodami virtualios realybės technologijas, jie praktiškai išbandė oro pavojaus simuliaciją, mokėsi rasti tinkamą priedangą, susipažino su išvykimo krepšio turiniu ir šeimos planavimo svarba. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ekspertai vedė užsiėmimus 31 šalies mokykloje, kuriose dalyvavo 2630 gimnazistų. Mokiniai aktyviai įsitraukė į veiklas, o jų atsiliepimai rodo, kad tokios iniciatyvos ne tik ugdo sąmoningumą, bet ir skatina realius veiksmus ruošiantis galimoms grėsmėms. Projektas buvo Vidaus reikalų ministerijos vykdomos civilinės saugos informacinės kampanijos „Esame komanda. Turime planą“ dalis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra 6437 pažymėtos priedangos, o savivaldybėse dirba 57 parengties pareigūnai iš 60 numatytų. Visos 14 ministerijų dalyvauja pasirengimo ir saugumo užtikrinimo procesuose.