BDAR
gdpr

EBPO ekspertai vieši Lietuvoje – prisideda prie viešojo valdymo tobulinimo

Data

2023 01 20

Įvertinimas
1
20230120_084203_.jpg

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai, Europos Komisijos ir Latvijos Vyriausybės atstovai bei Lietuvos valstybės tarnybos pertvarkos rengėjai dalyvavo bendrose Viešojo valdymo tobulinimo dirbtuvėse Vidaus reikalų ministerijoje.

EBPO ir Europos Komisija ne kartą atkreipė dėmesį į būtinybę tobulinti valstybės tarnybą Lietuvoje. Vidaus reikalų ministerijos parengtas Valstybės tarnybos įstatymo paketas šiuo metu svarstomas Seime. Sisteminės valstybės tarnybos pertvarkos siūlymuose – siekis valstybės tarnybą priartinti prie darbo rinkos ir priemonės viešojo valdymo sektoriaus konkurencingumo, efektyvumo ir lankstumo didinimui.

Anot EBPO ekspertų, Vyriausybės pasirinktos pokyčio kryptys – vadovų korpuso stiprinimas, valstybės tarnautojų gebėjimų ugdymas, veiklos orientavimas į rezultatus, naujos darbo užmokesčio apmokėjimo sistemos įvedimas ir Viešojo valdymo agentūros įkūrimas – atitinka gerąją EBPO šalių, įskaitant Latviją ir Estiją, praktiką.

„Tarptautinių ekspertų įsitraukimas ir pagalba pertvarkant šalies viešojo valdymo sektorių mums yra itin vertinga. Jų rekomendacijomis rėmėmės nuo pat pradžių, nes mūsų tikslas – ilgalaikiai kokybiniai pokyčiai valstybės tarnyboje, efektyvesnis viešasis valdymas“, – teigia vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė.

Renginio metu pateiktos Lietuvos ir Latvijos diagnostinės ataskaitos ir pasidalinta gerąja patirtimi vertinant ir valdant viešojo valdymo sektoriaus veiklą. EBPO ekspertai pristatė ir kuriamą įrankį valstybės tarnybos ir viešojo valdymo efektyvumui matuoti ir vertinti.

Naujasis įrankis leis pamatuoti institucijų veiklą ir palyginti jų sukuriamą vertę, standartizuoti duomenų rinkimo metodikas, užtikrinti geresnį duomenų rinkimo suderinamumą su viešojo valdymo sektoriaus reformomis, stiprinti analitinius veiklos vertinimo ir valdymo gebėjimus, taip pat užtikrinti, kad duomenys ne tik renkami ir stebimi, bet ir naudojami valdymo sprendimams priimti.

Įrankis kuriamas EBPO kartu su Lietuvos vyriausybe įgyvendinant techninės paramos projektą „Viešojo valdymo vertinimas“. Laukiamas rezultatas – stebėjimo ir vertinimo analitinė sistema, rodiklių rinkinys ir duomenų rinkimo metodikos, ataskaitų teikimo ir efektyvaus informacijos naudojimo gairės. Projektas įgyvendinamas Europos Komisijos lėšomis, jį pabaigti numatoma 2024 m. pradžioje.

Viešojo valdymo sektoriaus kokybinė transformacija yra šios Vyriausybės prioritetas, kurį įgyvendina Vidaus reikalų ministerija. Lygiagrečiai vykdomi trys projektai – funkcijų peržiūra ir institucijų tinklo optimizavimas, administracinių ir viešųjų paslaugų peržiūra bei valstybės tarnybos pertvarka.