2023-09-28

ES vidaus reikalų ministrų taryba dar metams pratęsė laikinąją apsaugą Ukrainos piliečiams

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius Briuselyje dalyvavo ES vidaus reikalų ministrų taryboje, kurioje nuspręsta iki 2025 m. kovo 4 d. pratęsti laikinosios apsaugos taikymą Ukrainos karo pabėgėliams. Ministrai taip pat aptarė ES vidaus saugumo situaciją, neteisėtos migracijos valdymo priemones, Migracijos ir prieglobsčio pakto teisėkūrinių pasiūlymų aktualijas.

Laikinosios apsaugos mechanizmas, kuris buvo aktyvuotas 2022 m. kovo 4 d., perkeltiesiems ir į savo kilmės šalį negalintiems grįžti ukrainiečiams suteikia kolektyvinę apsaugą ir leidžia naudotis tokiomis teisėmis kaip apsigyvenimas, darbas, būstas, medicininė pagalba, o vaikams suteikia galimybę mokytis. Iš pradžių laikinoji apsauga buvo suteikta vieneriems metams ir jau vieną kartą buvo pratęsta iki 2024 m. kovo 4 d.

„Parama Ukrainai ir jos žmonėms tebėra svarbus mūsų prioritetas. Laikinosios apsaugos pratęsimas mums ypač aktualus, nes  asmenų, kuriems ji taikoma, Lietuvoje turime per 80 tūkst. Po Čekijos ir Estijos esame trečioje vietoje pagal priimtų ukrainiečių skaičių, tenkantį šalies gyventojams“, – teigia viceministras A. Abramavičius.

Taryboje pristatyta naujausia informacija apie ES vidaus saugumo situaciją ir šiuo klausimu tęsiamą dialogą su Ukraina. Pasak viceministro, būtina tęsti ir intensyvinti strategines ir operatyvines priemones – veiksminga sienų apsauga ir stebėjimas yra esminis elementas kovojant su karo keliamomis grėsmėmis, tokiomis kaip neteisėta prekyba ginklais arba neteisėtas ekstremistų patekimas į ES.

Taryboje aptartos neteisėtos migracijos valdymo priemonės, pabrėžiant būtinybę pereiti nuo „reagavimo į krizes“ prie „prevencinio modelio“. Pasak viceministro, Lietuva tvirtai remia idėją, kad migracijos valdymas turėtų prasidėti už ES ribų – kilmės šalyse ir migracijos maršrutuose. Viceministro teigimu, kalbant apie prevenciją esminiai elementai apima stipresnę sienų apsaugą, ryžtingesnę kovą su neteisėtu migrantų gabenimu ir veiksmingesnį grąžinimą į kilmės šalis. Remiantis Lietuvos patirtimi, tai reikšmingai prisideda prie neteisėtos migracijos prevencijos ir mažina traukos faktorių. A. Abramavičius pabrėžė, jog tam, kad „prevencinis modelis“ veiktų, jis turi būti paremtas atitinkamais finansiniais ištekliais.

Viceministras atkreipė dėmesį į situaciją Kalnų Karabache ir poreikį padėti Armėnijai šios humanitarinės krizės akivaizdoje. Taryboje taip pat diskutuota dėl operatyvinio ES ir Lotynų Amerikos bendradarbiavimo stiprinimo, kovojant su prekyba narkotikais ir su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.