2024-02-05

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos biudžetas išaugo trečdaliu

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Kaune, kur dalyvavo Finansinių nusikaltimų tyrimų  tarnybos (FNTT) „Ekspertų slėnio“ atidaryme bei pasveikino FNTT bendruomenę 27 metų įkūrimo proga. 

„Finansinių nusikaltimų schemos tampa vis sudėtingesnės. Šiandien ypatingai svarbu vykdant šio pobūdžio tyrimus diegti naujoves ir taikyti modernias technologijas – gebėti veikti pasaulyje, kuriame dideliu greičiu vystosi dirbtinis intelektas, nusikaltimai persikelia į elektroninę erdvę. FNTT kaip institucija kasmet tampa vis pajėgesnė, geba atliepti iššūkius. Svarbu, kad pavyko ženkliai padidinti tarnybos biudžetą. Jis palyginti su 2021 m. padidėjo trečdaliu ir siekia 16 mln. eurų, o planuojamas darbo užmokesčio augimas šiemet sieks 14 procentų“, – sako vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

Anot ministrės, FNTT kovą su pinigų plovimu, mokesčių slėpimu, PVM grobstymu ir ES finansinės paramos lėšų neteisėtu pasisavinimu papildė naujos grėsmės ir iššūkiai – tai sparčiai besiplečiantis FINTECH  bei ypatingai kriptoturto sektorius ir su tuo susijusios rizikos, taip pat kova su neteisėtu praturtėjimu, tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūra, todėl nuolatinis pareigūnų tobulėjimas ir prisitaikymas prie kintančios aplinkos bei tinkamas pareigūnų aprūpinimas pažangiausiomis priemonėmis – ypatingai svarbus.

Kaune įkurtame „Ekspertų slėnyje“ FNNT pareigūnai turės galimybę kelti kvalifikaciją šiuolaikiškoje, ekspertiniams mokymams pritaikytoje erdvėje. Planuojama, jog ši erdvė taps kompetencijų “kalve” ne tik FNTT pareigūnams, bet ir kitų  statutinių įstaigų pareigūnus, valstybės tarnautojams.

Ministrės A. Bilotaitės teigimu, tikimasi, kad didesnis finasavimas padės institucijai dar sėkmingiau vykdyti ikiteisminius tyrimus, atskleiti plataus masto nusikaltimus finansų srityje, o kriminalinė žvalgyba taps dar labiau proaktyvi ir turinti kryptingus prioritetus. 

Per praėjusius metus FNTT užregistravo 483 nusikalstamas veikas. Dėl tarptautinių finansinių sankcijų Lietuvoje įšaldyto turto bendra suma siekia beveik 100 mln. eurų. Šiuo metu dar tiriamuose ikiteisminiuose tyrimuose išaiškinta padaryta žala – 156 mln. eurų.