Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės iniciatyva Vilniuje pirmą kartą surengtas Regioninis civilinės saugos forumas. Jame aptarti vis didėjantys civilinės saugos iššūkiai, bendrų veiksmų ir vieningų priemonių poreikis, ES finansinės paramos galimybės. Į renginį atvyko ir už krizių valdymą atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Janezas Lenarčičius.
„Džiaugiuosi, kad Regioninis civilinės saugos forumas tęsia birželio mėnesį vykusio ES civilinės saugos forumo sėkmę ir glaudžiai bendradarbiauja su ES, siekiant stiprinti saugumą ir atsparumą ne tik šiame regione, bet ir visoje ES. Nuo bendrų strateginių rezervų stiprinimo iki priedangų ir masinės evakuacijos tinklų kūrimo – tampa vis aiškiau, kad vienintelis būdas užtikrinti žmonių saugumą yra veikti kartu. Šis forumas suteikia mums galimybę žengti į priekį, kad šios ambicijos taptų realybe“, – teigia eurokomisaras J. Lenarčičius.
Forume dalyvavę dešimties regiono šalių ministrai ir viceministrai, savivaldos, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir mokslo atstovai diskutavo, kaip stiprinti civilinę saugą ir didinti atsparumą. Darbotvarkėje – gyventojų perspėjimo sistemų, priedangų tinklų plėtros ir masinės gyventojų evakuacijos klausimai. Pasak ministrės A. Bilotaitės, atsižvelgiant į skaudžią Ukrainos patirtį, šie civilinės saugos elementai yra itin svarbūs, siekiant užtikrinti piliečių saugumą.
„Tęsiantis karui prieš Ukrainą ir hibridinėms atakoms prieš regiono šalis, civilinė sauga yra prioritetinis klausimas mūsų darbotvarkėse. Pasikeitus saugumo situacijai, turime pereiti nuo civilinės saugos prie civilinės gynybos. Mūsų misija aiški – apsaugoti savo žmones. Todėl turime pakeisti savo mąstymą, veiksmus ir bendradarbiavimo būdus. Nebegalime remtis taikos meto civilinės saugos priemonėmis – privalome jas peržiūrėti ir pritaikyti hibridinėms bei karinėms grėsmėms. Ir turime tai padaryti visi kartu. Juk galų gale, saugesnė ir atsparesnė Europa yra mūsų visų bendras tikslas“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Karinės agresijos atveju, ypač aktualus masinės evakuacijos klausimas į kaimynines ir kitas regiono šalis. Lietuvoje jau pradėtas kurti nacionalinis masinės evakuacijos planas. Ministrė pakvietė regiono šalis suvienyti pastangas ir kartu kurti regiono evakuacijos planus bei juos išbandyti bendrų pratybų metu. Pasak jos, į šį procesą būtina įtraukti visuomenę, nevyriausybines organizacijas, verslą, tarptautines organizacijas ir ES institucijas.
Ministrė A. Bilotaitė forumo dalyviams pristatė per pastaruosius metus Lietuvos pasiektus reikšmingus rezultatus, stiprinant civilinę saugą. Šalyje sukurtas naujas ekstremaliųjų situacijų ir krizių valdymo modelis, aktyviai plečiamas priedangų tinklas, modernizuojama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, savivaldybėse ir ministerijose jau dirba 65 už civilinę saugą atsakingi parengties pareigūnai, baigiamas įgyvendinti 5 metų kompleksinis priemonių planas, skirtas pasirengimui galimai avarijai Baltarusijos AE, padidintas visuomenės informuotumas ir atsparumas. LR Seime patvirtinta Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programa iki 2030 metų, kuriai gyvendinti numatytas 285 mln. eurų finansavimas.
Forumą vainikuos bendras 10 regiono šalių pareiškimas. Juo pabrėžiama civilinės saugos priemonių stiprinimo svarba, poreikis toliau vystyti koordinuotą Europos pasirengimą krizėms, didinti atsparumą, įskaitant visuomenės informavimą, taip pat užtikrinti tinkamą šios srities finansavimą tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu. Taip pat raginama atlikti ES lygmens rizikos vertinimą, siekiant geriau ir svarbiausia – vienodai suprasti grėsmes ir užtikrinti veiksmingesnes civilinės saugos priemones. Šalys įsipareigoja ir toliau remti Ukrainą jos kovoje prieš Rusijos agresiją.
Atnaujinimo data: 2024-09-09
Siekiama efektyvesnio vidaus reikalų fondų 2021-2027 m. programų įgyvendinimo koordinavimo
Ministrė A. Bilotaitė: turime veiksmingas priemones sustabdyti kontrabandos gabenimą oru
VRM lankėsi Vokietijos Bavarijos žemės parlamento delegacija
Ministrė A. Bilotaitė sveikina policijos pareigūnus su Angelų sargų diena