2024-03-15

Pasitikėjimas Lietuvos policija – vienas aukščiausių ES

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dalyvavo policijos 2024 m. veiklos rezultatų aptarime. Ministrė dėkojo pareigūnams už puikius pasiekimus, pabrėždama, kad ateinančiais metais didžiausias dėmesys turi būti skiriamas atsparumo hibridinėms grėsmėms didinimui ir technologinei pažangai.

„Per praėjusius 3 metus drauge nuėjome ilgą kelią – stiprindami tarnybą, gerindami pareigūnų darbo sąlygas ir aprūpinimą. Kurdami saugesnę Lietuvą mūsų žmonėms. Ir šios pastangos yra įvertintos – pagal gyventojų pasitikėjimą policija Lietuva užima 6 vietą Europoje. 88 proc. šalies gyventojų jaučiasi saugiai. Gyvename neapibrėžtumo sąlygomis, tačiau esu tikra, kad mūsų moderni ir profesionali policija yra pasirengusi atremti bet kokias grėsmes“, – renginyje kalbėjo ministrė.

Pasak ministrės, visuomenės pasitikėjimą policijos pareigūnai pelnė ne tik atsakingai kasdien vykdydami savo pareigą, bet ir įveikę beprecedenčius iššūkius. Policija sėkmingai užtikrino viešąjį saugumą ir viešąją tvarką istorinio NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje, surado ir išlaisvino Kaune pagrobtą vaiką, suvaldė masinę informacinę ataką, kai į šimtus mokyklų ir įstaigų skriejo melagingi pranešimai apie sprogmenis.

Vienas svarbiausių ministerijos ir policijos prioritetų – kova su narkotikų plitimu, ypač tarp nepilnamečių. Policija ne tik sėkmingai įgyvendino operacijas, iš rinkos išimant didelius kiekius narkotikų, bet ir aktyviai įsitraukė į prevencines veiklas, parengė saugumo rekomendacijas mokykloms, sukūrė specialią skambučių liniją, skirtą pranešti apie narkotikų platintojus.

Per šią kadenciją policijos sistemos biudžetas išaugo 40 proc. – beveik 100 mln. eurų ir siekia 334 mln. eurų. Ministrė pabrėžė, kad ministerija ne tik užtikrino istorinį biudžetą, bet ir įdėjo didžiules pastangas, siekiant sukurti prielaidas ilgalaikiam pareigūnų darbo užmokesčio augimui. Priemonės tam numatytos naujos redakcijos Vidaus tarnybos statute ir pagal ministerijos gaires parengtose ir įstaigų patvirtintose darbo apmokėjimo sistemose.  

Pagerintos ir darbo sąlygos – 2023 m. policijos įstaigų statybų, rekonstrukcijos ir remonto darbų atlikta už 7,7 mln. eurų. Per pastaruosius trejus metus rekonstruoti 52 ir pastatyti 4 nauji policijos pastatai.

Ministrės teigimu, šiuo metu siekiama spręsti opiausias problemas policijoje – didelius darbo krūvius ir pareigūnų trūkumą. Paskutinius 10 metų stebėtas pareigūnų skaičiaus mažėjimas pernai stabilizavosi. Pernai norą tapti policijos pareigūnais pareiškė daugiau nei 1000 asmenų, o į Lietuvos policijos mokyklą priimtas rekordinis skaičius kursantų. Ministerija Vidaus tarnybos statute numatė priemones pareigūnų pritraukimui ir išlaikymui tarnyboje, jų motyvacijos stiprinimui, tarnybos patrauklumo didinimui.