2024-10-09

Pinigų muziejaus paroda primins pirmąjį vidaus reikalų ministrą Vladą Stašinską

Vilniaus centre veikiančiame Lietuvos banko Pinigų muziejuje lankytojus kviečia nauja paroda, skirta tarpukario Lietuvos žymiam veikėjui – teisininkui, politikui ir bankininkui Vladui Stašinskui. Spalio 10 d. minimas jo gimimo 150-metis.  

„Ši paroda primena visuomenei mažai žinomą žmogų, kurio indėlis į atkurtos valstybės kūrimą buvo reikšmingas. Pirmasis vidaus reikalų ministras, teisininkas ir advokatas Juozas Stašinskas XX amžiaus pradžioje aktyviai įsitraukė į atkurtos Lietuvos valstybės kūrimą ir ją stiprinto savo svariu indėliu atsakinguose postuose. Jo lyderystė vidaus reikalų srityje buvo ypač reikšminga, nes būtent šioje ministerijoje tuomet buvo formuojama valstybės vidaus saugumo politika, stiprinama teisėtvarka ir visuomenės saugumas. Be to, Juozas Stašinskas vėliau vadovavo Lietuvos bankui ir ėjo teisingumo ministro pareigas, dar labiau prisidėdamas prie mūsų šalies valstybingumo stiprinimo”, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Vienas iš parodos kuratorių Karolis Tumelis, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vyresnysis specialistas, sakė: „Vladas Stašinskas daug kur buvo pirmasis ar tarp pirmųjų. Jis – vienas pirmųjų lietuvių deputatų Rusijos imperijos dūmoje, pirmasis Lietuvos vidaus reikalų ministras, pirmasis Prisiekusiųjų advokatų tarybos pirmininkas, antrasis Lietuvos banko valdytojas. Įspūdingas profesinio gyvenimo aprašymas itin kontrastuoja su kuklia Vlado Stašinsko asmenybe, jo rūpesčiu šeima. Šio žmogaus gyvenimo dėlionę pabandėme sudėlioti iš negausiai išlikusių dokumentų ir nuotraukų, laiškų, kitų unikalių eksponatų, kurių  yra Pinigų muziejuje, taip pat ką pavyko rasti kituose muziejuose, bibliotekose, archyvuose ir vienoje vietoje parodyti Lietuvos istorija besidomintiems žmonėms.“

Vidaus reikalų ministru Vladas Stašinskas buvo 1918 m. lapkričio–gruodžio mėnesiais. Tai primena parodoje rodoma pirmojo Lietuvos ministrų kabineto nuotrauka.

Lietuvos banko valdytoju Vladas Stašinskas buvo 1930–1938 m. – vienu sudėtingiausių veiklos laikotarpiu, kai pasaulyje siautė Didžioji depresija. Valstybės centrinis bankas tuo metu laikėsi griežtos pozicijos nedevalvuoti lito ir išlaikyti jo stabilumą. Tai parodoje primena Vlado Stašinsko karikatūra to meto spaudoje. Lankytojai pamatys 1930 m. laidos 20 litų banknotą su Vlado Stašinsko parašu. 1931 m. Lietuvos bankas tapo Tarptautinių atsiskaitymų banko (TAB, angl. santrumpa BIS) Bazelyje (Šveicarija) akcininku į tą įvykį dėmesį atkreipia nuotrauka iš TAB narių susirinkimo, kurioje Lietuvos banko valdytojas įamžintas dideliame to meto  centrinių bankų vadovų būryje. Buvusių Lietuvos banko skyrių pastatų įvairiose Lietuvos vietose nuotraukos liudija, kad Vladas Stašinskas vadovaudamas Lietuvos bankui stiprino jo galimybes veikti valstybės ir Lietuvos ūkio labui.

Paroda „(In)cognitus. Vladui Stašinskui – 150” laisvai prieinama Lietuvos banko Pinigų muziejuje (Totorių g. 2/8, Vilnius).