BDAR

Šengeno forumo tema – kaip sustiprinti ES saugumą ir mobilumą Šengeno erdvėje

Data

2021 05 17

Įvertinimas
0
187574691_539931997001436_1324204002074599552_n.jpg

Šiandien vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dalyvavo antrajame Šengeno forume. Šių metų pagrindinė forumo tema – kaip sustiprinti bendrą Europos Sąjungos (ES) saugumą ir mobilumą Šengeno erdvėje.

Renginio atidarymo metu Europos Komisijos viceprezidentas Margaritis Schinas ir Europos komisarė Ylva Johansson įžanginėse kalbose pristatė įvairius iššūkius, susijusius su Šengeno valdymu, kaip pasiekti didesnį saugumą ir judumą Šengeno erdvėje ir paragino renginio dalyvius išsakyti savo nuomonę apie pagrindinius būsimos Šengeno reformos elementus.

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė pristatė Lietuvos poziciją – kad būtina išsaugoti laisvą judėjimą Šengeno erdvėje ir sustiprinti atsparumą galimiems iššūkiams ateityje, panaudojant šiuolaikines technologijas.

„Laiku įgyvendinti naują ES informacinių sistemų architektūrą ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos (angl.  European Border and Coast Guard,  EBCG) reglamentą yra pagrindinis mūsų tikslas ir politinis artimiausios ateities prioritetas. Tai ne tik padės sustiprinti išorinių sienų apsaugą, bet ir pagerins migracijos valdymą bei padidins bendrą saugumą Šengeno erdvėje“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

Lietuva jau tris metus pasisako už tai, kad visa ES išorės siena turėtų būti vienodai aukšto saugumo lygio, todėl ES lygiu turėtų būti nustatyti bendrieji minimalūs ES išorės sienų stebėjimo standartai. Beveik du trečdalius bendros Lietuvos sausumos sienos, kuri yra ir ES išorinė siena, dengia modernios stebėjimo sistemos. Lietuva siekia artimoje ateityje 100 procentų padengti sieną stebėjimo sistemomis.

Lietuvos patirtis rodo, kad moderni sienų stebėjimo sistema užtikrina situacijos prie išorės sienos supratimą ir aukštą vidaus saugumo lygį. Be to padeda veiksmingai užkirsti kelią neteisėtam sienos kirtimui, nusikalstamai veiklai pasienyje bei veiksmingai reaguoti.

„Siekiant išsaugoti laisvo judėjimo erdvę, vidaus sienų kontrolės atkūrimas turėtų būti kraštutine priemone, su aiškiomis ir skaidriomis taisyklėmis, suteikiant valstybėms narėms pakankamai lankstumo tinkamai reaguoti į kylančias grėsmes. Esame įsitikinę, kad šiuolaikinės technologijos galėtų būti efektyviai naudojamos ir prie vidaus sienų, o kai kuriais atvejais net galėtų pakeisti vidaus sienų kontrolę. Taip pat yra atvejų, kai laikina policijos patikra gali būti veiksminga alternatyva“, – teigė A. Bilotaitė.

Kitas svarbus renginio metu iškeltas klausimas – Covid-19 pandemijos pamokos. Lietuva pasisako už koordinuotą ES valstybių narių požiūrį į apribojimų įgyvendinimą ir jų panaikinimą.