BDAR
gdpr

VESK posėdyje aptarti karantino įgyvendinimo, Baltarusijos sienos kirtimo ir Astravo AE klausimai

Data

2020 12 21

Įvertinimas
0
stop-draudimas.jpg

Šiandien vyko Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdis. Per jį buvo aptarta COVID-19 epidemiologinė situacija, karantino apribojimų suvaldymas, pasirengimas užkardyti Baltarusijos sieną ir pasirengimas galimai avarijai Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE). 

„VESK posėdyje aptarėme keturis labai svarbius klausimus - šiuo metu laikotarpis yra sudėtingas ir įtemptas. Turime stebėti kylančias grėsmes visuomenės saugumui ir nedelsiant imtis būtinų priemonių“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

COVID-19 epidemiologinės situacijos apžvalga

„Reaguojant į situaciją, visa Didžioji Britanija įtraukta į paveiktų šalių sąrašą. Tai reiškia, kad asmenys, grįžę iš Didžiosios Britanijos, arba turi izoliuotis 10 dienų, arba atlikti testą, arba atsivežti jo rezultatus iš Didžiosios Britanijos. Jei testo rezultatai neigiami, izoliuotis nereikia. Testas turi būti galiojantis, t. y. atliktas nė vėliau nei 48 valandos iki atvykimo į Lietuvą“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Loreta Ašoklienė. Ji taip pat pažymėjo, kad nors situacija yra labai sudėtinga, tačiau kai kurie rodikliai yra pozityvūs – anksčiau buvo fiksuojamas atvejų mažėjimas 11 savivaldybių, dabar yra 25 savivaldybės, kur fiksuojamas sumažėjęs aktyvių atvejų skaičius. Anot sveikatos apsaugos viceministrės Živilės Simonaitytės, tikslesnį karantino priemonių poveikį galima bus pamatyti po dviejų savaičių. Nuspręsta, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) intensyviau patruliuos pasienio ruožuose ir vykdys atsitiktinę atvykstančiųjų kontrolę.

Karantino priemonių suvaldymas

Policijos departamento (PD) duomenimis, nuo trečiadienio iki sekmadienio vakaro apie 13 tūkstančių transporto priemonių buvo neįleista į kitą savivaldybę. „Mes buvome išgirsti, gatvės ištuštėjo, net ir Palangoje, kur įprasta matyti daug žmonių, šį kartą jų nebuvo. Daugeliu atvejų, kai teko priimti nepopuliarius sprendimus, pavyko išvengti konfliktinių situacijų, žmonės mus išgirdo“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. Jis pažymėjo, kad daugiausia pažeidimų buvo dėl kaukių nedėvėjimo, dėl draudimo būriuotis daugiau nei vienai šeimai ar namų ūkiui. Šiuo metu mobilumas šalies keliuose yra apribotas ir bus sumažintas per artėjančias šventes. „Dėkojame policijai už darbą ir ryžtą, suprantame, kad dabar situacija labai sudėtinga, tačiau tiek policija, tiek kitos tarnybos deda didžiausias pastangas, kad mobilumas šalies viduje būtų minimalus“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Nuspręsta pasiūlyti Vyriausybei, kad viename automobilyje galėtų vykti tik 2 asmenys arba tos pačios šeimos nariai.

Planuojama, kad karantino suvaldymo priemonės bus aptariamos VESK posėdžiuose kiekvieną savaitę, o prireikus pasiūlymai bus teikiami Vyriausybei.

Dėl valstybės sienos su Baltarusija teisinio režimo

Nuo pirmadienio, gruodžio 21 dienos, griežtinama išvykimo iš Baltarusijos šios šalies piliečiams tvarka, apie tai buvo informuota Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Šiuo metu Lietuvos ir Baltarusijos sieną sausumos keliais galima kirsti per keturis tarptautinius pasienio kontrolės punktus: Šalčininkų, Medininkų, Lavoriškių ir Raigardo. Anot VSAT vado Rustamo Liubajevo, šiuo metu situacija pasienyje yra nepakitusi – veikia 4 sausumos punktai, o gruodžio antroji pusė kiekvienais metais išsiskiria dėl išaugusio sieną kertančių žmonių skaičiaus. Skaičiuojama, kad į abi puses vidutiniškai vyksta apie 900 asmenų. Daugiausiai tai yra vairuotojai, apie 95 procentus, ir tik kelis procentus vykstančiųjų sudaro asmenys, turintys nacionalinę vizą ir atvykstantys humanitariniais pagrindais. Nuo rugpjūčio 11 dienos išduoti 759 leidimai atvykti humanitariniais pagrindais, iš jų 347 asmenys jau yra Lietuvoje, skaičiuojama, kad vidutiniškai per parą atvyksta 3 asmenys. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pažymėjo, kad VSAT turi ir toliau stebėti padėtį pasienyje ir keičiantis situacijai nedelsdama reaguoti, kad būtų užtikrintas išorės sienos saugumas.

Posėdžio metu taip pat buvo aptarti planai dėl galimų incidentų Astravo AE ir dėl gyventojų aprūpinimo geriamuoju vandeniu. Pažymėtina, kad Vilniaus savivaldybė turi parengtus planus, o įmonė „Vilniaus vandenys“ investuoja į sistemų atnaujinimą. VESK pavedė atsakingoms institucijoms pateikti išsamesnę ataskaitą apie gyventojų aprūpinimą gėlu vandeniu, kilus incidentui Astravo AE.