BDAR
gdpr

VESK: siūloma parengti etapinį atlaisvinimų planą, Vyriausybei teikiami pasiūlymai leisti daliai mokinių mokytis nuotoliniu būdu mokyklose, o vienišiems žmonėms bendrauti su vienu pasirinktu namų ūkiu

Data

2021 01 19

Įvertinimas
3
6790_b445b41efe4bb8dc624e6060a89ab6cd.jpg

Šiandien Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdyje išklausyta ekspertų pozicija dėl epidemiologinės situacijos šalyje ir karantino ribojimų veiksmingumo. Taip pat vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai parengti etapinį atlaisvinimų planą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teikė pasiūlymą, kaip palengvinti ugdymą moksleiviams, susiduriantiems su sunkumais mokantis nuotoliniu būdu iš namų. Siūloma sudaryti galimybę šiems vaikams mokytis nuotoliniu būdu mokyklose, gauti būtinas priemones, o tiems, kuriems priklauso, ir nemokamą maitinimą. Visa tai organizuotų savivaldybių administracijos. Toks pasiūlymas bus svarstomas trečiadienį Vyriausybės posėdžio metu, jeigu jam bus pritarta, dalis vaikų grįš į ugdymo įstaigas.

Ministerijos duomenimis, 25 tūkst. mokinių reikalinga mokymosi pagalba dėl papildomo konsultavimo, aprūpinimo kompiuterine įranga, interneto ryšio užtikrinimo, motyvacijos stiprinimo. Maždaug pusei šių mokinių skirtas nemokamas maitinimas, o šeimos gauna socialinę paramą. Svarstoma galimybė atnaujinti kontaktinį mokymąsi paskutiniųjų klasių moksleiviams. Pradinį ir vidurinį ugdymą svarstoma tęsti mišriu būdu, profesinis ir aukštasis mokslas turėtų vykti nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius mokymus.

Nuspręsta Vyriausybei teikti pasiūlymą ir dėl galimybės leisti bendrauti dviem šeimoms ir (ar) dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas asmuo arba neįgalus nepilnametis, arba nuolatinės priežiūros dėl neįgalumo reikalaujantis suaugęs asmuo. Tokiems artimus kontaktus turintiems šeimų ir (ar) namų ūkio nariams būtų draudžiama turėti artimus kontaktus su kitais asmenimis darbo ir kitose vietose. Tai būtų savotiškas palengvinimas žmonėms, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, bei vienišiems asmenims.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad būtina iš anksto parengti galimų būsimų karantino atlaisvinimų strategiją, atsižvelgiant į planuojamą profilaktinį testavimą bei gyventojų vakcinavimą. Toks Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas planas turėtų būti svarstomas artimiausiuose VESK posėdžiuose. „Šiuo metu turime gerėjančią situaciją, tačiau suprantame, kad šiuos skaičius pasiekėme laikydamiesi griežtų ribojimų. Esame dėkingi žmonėms, kad jie laikėsi reikalavimų, o dabar artėjame prie to laiko, kai galime svarstyti apie preliminarius ribojimų atlaisvinimus“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Ekspertai ir epidemiologai pasidžiaugė gerėjančia situacija ir mažėjančiais susirgimų skaičiais. Lietuvoje artėjama prie 2 procentų paskiepytų asmenų nuo visų šalies gyventojų. Lietuva išlieka penkta pagal skiepijimo intensyvumą Europos Sąjungoje.

,,Gruodžio viduryje, kai ėmėmės priemonių, žinojome, kad tam, kad matytume rezultatus, reikia 4–6 savaičių. Šiuo metu yra penkta savaitė: padėtis gerėja, stebimos geros tendencijos ligoninėse. Tačiau neužtenka pirmųjų signalų, reikia užtikrinti, kad šitie geri skaičiai būtų tvarūs. Tikriausiai iki sausio 31 dienos nereikėtų tikėtis atlaisvinimų“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pabrėžė, kad judėjimo ribojimas tarp savivaldybių ir toliau išlieka efektyvia priemone. Eismas šalies keliuose yra sumenkęs 73 proc. – tai yra 10 dienų vidurkis. Per sausio mėnesį apgręžta 16 200 transporto priemonių, patikrinta daugiau nei 900 asmenų, kurie turi izoliuotis. Anot jo, gerėja ir situacija, susijusi su sergamumu COVID-19 liga ir Policijos departamente, vis daugiau pareigūnų pasveiksta arba grįžta į tarnybą po izoliacijos.

Pirmadieni ekspertai siūlė ir toliau išlaikyti judėjimo tarp savivaldybių ribojimus. Taip pat ir toliau taikyti tokius pat draudimus paslaugų sektoriui. Judėjimo ribojimai tarp savivaldybių pratęsti iki sausio 31 dienos.