BDAR
gdpr

Vidaus reikalų ministrė: nusikaltimų aukoms turi būti užtikrinta pagalba

Data

2021 12 17

Įvertinimas
0
IMG_20211217_132615.jpg

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tarptautinėje apskritojo stalo diskusijoje ,,Milijonas klausimų apie pagalbą nukentėjusiems nuo nusikaltimų“ aptarė kriminogeninę padėtį šalyje ir pabrėžė būtinybę, tobulinant teisinį reguliavimą, užtikrinti pagalbą nusikaltimų aukoms.

„Nusikaltimai užklumpa žmones netikėtai, tokiam įvykiui neįmanoma pasirengti. Vien per 2020 metus užregistruota daugiau kaip 28 tūkst. asmenų, nukentėjusių nuo nusikalstamų veikų. O šiemet nuo sausio iki lapkričio tokių asmenų buvo užregistruota beveik 23 tūkst. Daugelis nukentėjusiųjų nepraneša apie tai, kas atsitiko“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Šiuo metu nacionalinėje teisėje esama nemažai galiojančių įstatymų, skirtų ginti aukų, nukentėjusių nuo tam tikrų nusikalstamų veikų, teises. Čia paminėtinas Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas, Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas ir 2021 m. kovo 1 d. įsigaliojęs Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymas.

„Galime džiaugtis įstatymuose įtvirtintais aukų teisių gynimo mechanizmais, tačiau taip pat vis dar susiduriame su daugeliu iššūkių, reikalaujančių dar didesnių mūsų pastangų ir susitelkimo užtikrinant šias teises“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, būtina užtikrinti, kad atsakingos tarnybos bei institucijos užtikrintų pagalbą nukentėjusiesiems, elgtųsi su jais pagarbiai, jautriai ir profesionaliai, padėtų nustatyti ir patenkinti svarbiausius jų poreikius, susijusius su fiziniais, emociniais, finansiniais ir dvasiniais nuostoliais, suteiktų informacijos apie jų konstitucines ir įstatymais nustatytas teises.

Ministrė taip pat pažymėjo, kad svarbu kalbėti ne tik apie tai, ką šiuo metu galime padaryti dėl aukų, bet ir apie tai, ko kol kas negalime padaryti, nes trūksta tam tikro teisinio reglamentavimo ar žmogiškųjų ir finansinių išteklių, kurie reikalingi, kad patenkintume platų spektrą aukų poreikių. Nukentėjusiojo interesas yra ne tik teisingumo atkūrimas, bet būtina kalbėti apie žalos atlyginimą, emocinių, psichologinių ir fizinių praradimų kompensavimą, galiausiai apie turtinės žalos atlyginimą. Ir šiose srityse reikia užpildyti galimas teisines spragas, kad pagalbos suteikimas būtų efektyvus.

Šiandien nusikaltimų aukos gali kreiptis į anoniminę Pagalbos nusikaltimų aukoms liniją. Linijos savanoriai – kriminologų, psichologų ir teisininkų komanda – neatlygintinai suteiks reikalingą informaciją ir atsakys į sudėtingoje situacijoje kilusius klausimus, patars, kur ir kaip kreiptis pagalbos ir užtikrinti savo teises.

Pagalbos galima kreiptis: