BDAR
gdpr

VRM: laukiama Frontex vadovo vizito į Lietuvą

Data

2021 06 25

Įvertinimas
0
aa_fl.jpg

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (Frontex) vadovas Fabrice Leggeri liepos mėnesį ketina atvykti į Lietuvą ir pamatyti kokia yra situacija su neteisėtais migrantais, kurie pastarąjį mėnesį plūsta iš Baltarusijos.

Penktadienį vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius susitiko su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (Frontex) vadovu Fabrice Leggeri ir kitais Frontex atstovais bei aptarė neteisėtos migracijos per Lietuvos-Baltarusijos sieną situaciją. Frontex vadovas F. Leggeri pažymėjo, kad agentūra teiks reikiamą pagalbą tiek sienos apsaugos, tiek grąžinimų srityse. „Esame įsipareigoję teikti Lietuvai paramą –  tai Europos solidarumo išraišką“, –  teigė Frontex vadovas.

Artimiausiu metu į Lietuvą atvyks 30 Frontex pareigūnų, kurie kartu su Lietuvos pasieniečiais dirbs pasienio ruože. „Esame dėkingi Frontex už greitą reakciją į Lietuvos prašymą suteikti pagalbą. Tikimės, kad bendromis pastangomis pavyks užkirsti kelią neteisėtai migracijai per Lietuvą.“, – teigė viceministras.

Šiuo metu jau vykdoma sustiprinta sienos su Baltarusija apsauga, mobilizuojamos ir įtraukiamos kitos valstybės institucijos ir tarnybos. Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) padeda Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, Šaulių sąjungos nariai. Dieveniškių kilpoje, supamoje Baltarusijos teritorijos dirba ir policijos pajėgos.

Kitas svarbus klausimas, kurį reikia spręsti, kai neteisėtai atvykusių asmenų prieglobsčio prašymai yra atmetami, tai šių žmonių grąžinimas į jų kilmės šalis. Šioje srityje išplėstus įgaliojimus turinti Frontex agentūra taip pat gali padėti Lietuvai organizuojant grąžinimo operacijas bei teikiant metodinę pagalbą.

Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 508 neteisėti migrantai. Per pirmą 2021 m. pusmetį Lietuvos valstybės sieną iš Baltarusijos neteisėtai kirto 2 kartus daugiau trečiųjų šalių pil. nei per pastaruosius trejus metus (2018, 2019, 2020) kartu sudėjus. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104. Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 328. Taip pat sulaikyti 46 Irano, 42 Sirijos, 39 Baltarusijos, 17 Rusijos, 11 Turkijos, 10 Šri Lankos, 6 Tadžikistano, 3 Afganistano, po 2 Jemeno ir Egipto bei 1 Somalio piliečiai ar jais prisistatę asmenys.

Lietuva su Baltarusija turi 678,8 km ilgio sieną. Lietuvos valstybės sienos ilgis yra 1 763 km, iš jų ES išorės siena su Rusija, Baltarusija ir siena jūra sudaro 1 070 km.

Frontex įsteigta 2004 m., siekiant padėti ES valstybėms narėms ir Šengeno asocijuotosioms šalims apsaugoti ES laisvo judėjimo erdvės išorės sienas. Kadangi Frontex yra ES agentūra, finansavimas jai skiriamas iš ES biudžeto, taip pat iš Šengeno asocijuotųjų šalių įnašų.