2025-02-06

Vidaus reikalų ministras dalyvavo prevenciniame renginyje apie prekybą žmonėmis ir dirbtinio intelekto grėsmes

Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovič dalyvavo prevenciniame renginyje „Šiuolaikinės vergijos veidai – dirbtinio intelekto veidrodyje“, skirtame Pasaulinei maldos ir apmąstymo apie prekybą žmonėmis dienai paminėti.

Ministras V. Kondratovič renginio atidarymo kalboje pabrėžė, kad dirbtinis intelektas tampa ne tik teisėsaugos sąjungininku bet ir nusikaltėlių įrankiu, didinančiu išnaudojimo grėsmes.

„Paradoksalu, bet dirbtinis intelektas – ginklas abiejose barikadų pusėse. Jis suteikia teisėsaugai naujus įrankius nusikaltimams tirti, tačiau kartu padeda ir nusikaltėliams kurti suklastotas tapatybes, deepfake turinį bei automatizuotus viliojimo metodus“, – sakė ministras V. Kondratovič.

Renginio metu buvo pristatyti Europos Komisijos ir Pasaulinės darbo organizacijos duomenys, atskleidžiantys prekybos žmonėmis mastą. Kasmet Europos Sąjungoje fiksuojama apie 7 tūkst. aukų, o pasaulyje net 25 mln. žmonių dirba priverstinio darbo sąlygomis. Lietuvoje 2024 m. buvo pradėti tik 13 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis, nevyriausybinės organizacijos pagalbą suteikė 123 nukentėjusiems.

Ministras V. Kondratovič akcentavo, kad būtina stiprinti švietimą, tarptautinį bendradarbiavimą ir investuoti į dirbtinio intelekto sprendimus, padedančius identifikuoti aukas ir užkirsti kelią nusikaltimams.

„Turime užtikrinti, kad technologinė pažanga būtų naudojama apsaugai, o ne išnaudojimui. Tik suvieniję jėgas galime veiksmingai kovoti su prekyba žmonėmis“, – pabrėžė vidaus reikalų ministras. 

Didžiausią riziką, anot ministro V. Kondratovič, tapti prekybos žmonėmis aukomis turi darbo ieškantys, socialinių įgūdžių stokojantys, menkai išsilavinę asmenys, turintys elgesio ar sveikatos sutrikimų, taip pat trečiųjų šalių piliečiai su laikinu leidimu gyventi Lietuvoje. Ypač pažeidžiami yra socialinę riziką patiriantys vaikai – augantys sudėtingose šeimose, valkataujantys, elgetaujantys, nelankantys mokyklos, piktnaudžiaujantys svaigalais, linkę į nusikalstamą veiką ar patiriantys smurtą. Taip pat riziką patiria be tėvų globos likę vaikai ir nelydimi nepilnamečiai užsieniečiai.

Renginio metu ekspertai aptarė švietimo, tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir teisėsaugos vaidmenį kovojant su prekyba žmonėmis. Buvo diskutuojama apie privatumo išsaugojimą švietimo sistemoje, neformaliojo ugdymo galimybes, dirbtinio intelekto taikymą prevencijoje bei policijos ir nevyriausybinių organizacijų veiklą teikiant pagalbą nukentėjusiesiems.

Renginį organizavo Lietuvos Caritas.